Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po zapoznaniu s... - Interpretacja - US.III.44/406/38/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.12.2005, sygn. US.III.44/406/38/2005, Urząd Skarbowy w Rawie Mazowieckiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 10.10.2005 r. (doręczonego w dniu 11.10.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

W dniu 11.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej wpłynął wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, dotyczącym możliwości odliczenia w całości podatku naliczonego od nakładów związanych z remontem i modernizacją zbiornika "Dolna", na którego terenie znajduje sie elektrownia wytwarzająca energię elektryczną. Podatnik świadczy usługi w zakresie:

    • wynajem hal sportowych na zajęcia sportowo-rekreacyjne,
    • wypożyczanie sprzętu pływającego, tj. kajaków, rowerów wodnych, łodzi,
    • wynajem sauny, siłowni,
    • wypożyczanie kręgu myśliwskiego,
    • sprzedaż energii elektrycznej.

Zdaniem Podatnika, z uwagi, iż prace wykonywane na zbiorniku "Dolna" dotyczą elektrowni, ma prawo do pełnego odliczenia podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, co następuje: zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Natomiast zgodnie z ust. 2 ww. przepisu kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7:

    1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika: a/ z tytułu nabycia towarów i usług, b/ potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały sie one z powstaniem obowiązku podatkowego, c/ od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;
    2. w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;
    3. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
    4. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Z powyższego wynika, że jeżeli prace wykonywane na zbiorniku "Dolna" dotyczą elektrowni, nie ma przeszkód prawnych do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nakładach związanych z remontem i modernizacją przedmiotowego zbiornika.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona bądź uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5.

Urząd Skarbowy w Rawie Mazowieckiej