Spółka zajmuje się projektowaniem, wykonawstwem, dostawą i montażem stalowych konstrukcji do linii technologicznych w przemyśle samochodowym. Znaczna... - Interpretacja - PPI/443-162/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.11.2005, sygn. PPI/443-162/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka zajmuje się projektowaniem, wykonawstwem, dostawą i montażem stalowych konstrukcji do linii technologicznych w przemyśle samochodowym. Znaczna część kontraktów obejmuje dostawę towaru wraz z jego montażem na miejscu realizacji inwestycji przez unijnego zleceniodawcę, zlokalizowanego na terytorium jednego z krajów członkowskich Unii. Zdarza się, że na miejscu realizacji kontraktu nie ma przedstawiciela zleceniodawcy, który mógłby potwierdzić na dokumencie CMR fakt odbioru towaru i w takim wypadku potwierdzenia odbioru towaru w miejscu przeznaczenia dokonują pracownicy Spółki, oddelegowani do realizacji zadań wynikających z przedmiotowych kontraktów. Wnioskodawca posiada w swojej dokumentacji dokumenty potwierdzające fakt oddelegowania pracowników do prac montażowych do krajów członkowskich Unii.

Zdaniem Wnioskodawcy, potwierdzenie na dokumentach CMR faktu dostarczenia towaru do miejsca przeznaczenia przez pracowników Spółki spełnia określone w ustawie o VAT warunki uprawniającego go do zastosowania preferencyjnej 0% stawki podatku VAT.

W świetle przepisu art. 13 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2005r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przemieszczenie towarów podatnika z Polski do innego kraju Wspólnoty, nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (w skrócie WDT), gdy towary te są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejscem dostawy zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy jest terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska, jeżeli towary te są przemieszczane przez tego podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz.
W przypadku zatem, gdy polski podatnik dokonuje na rzecz nabywcy z kraju członkowskiego Unii dostawy towarów wraz z ich montażem na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, samo przemieszczenie tych konstrukcji pomiędzy krajami Wspólnoty nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, opodatkowaną 0% stawką podatku VAT.
Montaż tego towaru przez dostawcę na terytorium innego kraju Wspólnoty, powoduje, w myśl powołanego powyżej art. 13. ust. 4 pkt 1, wyłączenie takiej dostawy z WDT.
Cała bowiem transakcja obejmująca wartość dostarczanego towaru (tj. elementów konstrukcji) jak i usługi montażu na mocy art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, podlegać będzie opodatkowaniu w miejscu jego montażu lub instalacji.
Ustawodawca nie uzależnił wyłączenia powyższej transakcji z opodatkowania podatkiem od towarów i usług od faktu posiadania przez podatnika dokumentów potwierdzających wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego będących przedmiotem dostawy z montażem.
W przypadku dostawy z montażem dokonywanej na rzecz podmiotów z innych państw Wspólnoty istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest bowiem określenie miejsca faktycznego świadczenia, od poprawności ustalenia którego zależeć będzie, czy dana czynność podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju, czy w innym państwie członkowskim.
Ważnym jest natomiast, aby podatnik, w przypadku korzystania z przysługującego mu prawa do odliczenia podatku naliczonego od zrealizowanych w kraju zakupów, dysponował dokumentami, na podstawie których będzie mógł udowodnić związek odliczonego podatku z czynnościami wykonanymi poza obszarem Polski.
Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ww. ustawy, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Z uwagi na przedstawiony stan faktyczny, uznać należy, przemieszczenie towarów tj. konstrukcji stalowych do linii technologicznych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju nie będzie stanowić dla Podatnika transakcji wewątrzwspólnotowej dostawy towarów. Tym samym Podatnik nie jest zobligowany do posiadania dokumentów, o których mowa w art. 42 ust. 3 ww. ustawy, jak również dowodu potwierdzającego przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, o którym mowa w ust. 11 pkt 4 tegoż artykułu.
Zatem pracownicy Spółki znajdujący się w momencie dostarczenia na miejsca przedmiotowych konstrukcji przez przewoźnika mogą podpisywać dokumenty np. dokumenty CMR, z których fakt ten będzie wynikał. Z kolei odbiór ich przez nabywcę następuje dopiero z chwilą odbioru po ich zakończeniu całości lub poszczególnych etapów robót jako całości wykonanych czynności objętej umową.
Jednocześnie podaje się, iż określone w ustawie warunki dokumentacyjne, o których mowa art. 42 ust. 3 potwierdzające dostarczenie towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, a od m.in. posiadania których uzależnione zostało prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT, dotyczą towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy. Zatem w przypadku, gdy Wnioskodawca dokonywać będzie dostawy towarów, które nie będą następnie przedmiotem montażu, a więc transakcja po spełnieniu warunków wynikających z ustawy traktowana będzie jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, o której mowa w art. 13 ust. 1, potwierdzenie odbioru towarów dokonane przez pracowników Spółki na terytorium kraju członkowskiego, na którym ma miejsce realizacja kontraktu nie jest wystarczające do uznania towarów za dostarczone do nabywcy.
Pomimo tego, iż Spółka posiadać będzie dokumenty potwierdzające fakt oddelegowania pracownika do prac montażowych do kraju członkowskiego Unii i w czasie, w którym ma miejsce dostarczenie towarów do miejsca ich przeznaczenia, dopiero oświadczenie wystawione przez nabywcę, że w razie nieobecności jego przedstawiciela pracownicy Spółki upoważnieni są do odbioru towarów i podpisywaniem dokumentów z tym związanych pozwoli Wnioskodawcy zastosować stawkę VAT 0% do zrealizowanej transakcji.Ponadto podaje się, iż powołany w przedmiotowym piśmie Wnioskodawcy art. 23 ust. 14 ustawy o VAT dotyczy sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, zdefiniowanej w art. 2 pkt 23 ww. ustawy i nie znajduje zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach