Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. "Ordynacja pod... - Interpretacja - 1406/VAT/443-47/PW/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.12.2005, sygn. 1406/VAT/443-47/PW/05, Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. "Ordynacja podatkowa" (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60z późn. zm), po zapoznaniu się z wnioskiem z dnia 26.09.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

stwierdzić, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 26 września 2005r., uzupełnionym następnie w dniu 08.11.2005r. Strona zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą zakupił wraz z żoną w kwietniu 2004r. nieruchomość - grunt w wieczystym użytkowaniu wraz z budynkami warsztatowo-magazynowymi, trwale związanymi z gruntem, wybudowanymi w latach 1977-1985. Zakup ten nie był związany z działalnością gospodarczą i jako towar używany był zwolniony z podatku od towarów i usług, nie wystąpiło odliczenie VAT. Od maja 2004 roku część budynków była przedmiotem najmu, od którego był płacony podatek VAT. Wydatki poniesione na remonty budynków nie przekroczyły 30% wartości remontowanych obiektów. Sprzedaż gruntu wraz z budynkami jest czynnością jednorazową, bez zamiaru wykonywania w sposób częstotliwy.

Pytanie podatnika:

Czy sprzedając w 2005r. grunt wraz z budynkami powinno się naliczyć podatek VAT?

Zdaniem Strony w/w sprzedaż korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:

Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w art. 5 ust. 1pkt 1 stanowi, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych.

W art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), unormowano, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że jeśli chodzi o stawkę podatku od towarów i usług grunt dzieli ją ze sprzedawanym budynkiem.

Dostawa budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, bądź części takich budynków lub budowli może korzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego: zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych mów o podobnym charakterze. Przez towary używane w myśl art. 43 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o VAT rozumie się:
-budynki, budowle lub ich części - jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat,
-pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Stosownie do przepisów art. 43 ust. 6 ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków,
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.
Zwolnienie będzie dotyczyć także zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu - zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 97 poz.970) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części zwolnione są od podatku lub opodatkowane stawką 0%

Ze stanu faktycznego ustalonego przez tutejszy organ podatkowy wynika, iż przedmiotem transakcji są budynki użytkowe spełniające kryteria towaru używanego, o którym mowa w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, do których nie odnosi się wyłączenie zawarte w art.43 ust.6, zatem ich sprzedaż, a także zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu będzie zwolnione od podatku VAT.

W świetle powyższego stanowisko Strony jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b §2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na podstawie art.14a §4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt. 1 oraz art. 239 ustawy Ordynacji podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim