W dniu 21.09.2005r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wyszkowie z zapytaniem czy powinien naliczać VAT należny od wartości nieod... - Interpretacja - 1443/PO/443/51/05/MŁ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.12.2005, sygn. 1443/PO/443/51/05/MŁ, Urząd Skarbowy w Wyszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 21.09.2005r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wyszkowie z zapytaniem czy powinien naliczać VAT należny od wartości nieodpłatnego mycia samochodu na kartę rabatową. Strona wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny z którego wynika, iż firma świadczy min. płatną usługę mycia samochodów dla wszystkich klientów oraz nieodpłatną usługę mycia samochodów na kartę rabatową dla klientów , którzy zakupią określoną ilość paliwa w stacjach należących do firmy. Wartość brutto mycia jednego samochodu według karty rabatowej wynosi 14 zł .Zdaniem strony VAT należny od nieodpłatnie przekazanych kart rabatowych powinien być naliczany na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie stwierdza, że stanowisko strony jest prawidłowe.

    Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu, uznaje się również każde nieodpłatne świadczenie, nie będące dostawą:1) na cele osobiste podatnika lub jego pracowników , w tym byłych pracowników,2) wspólników , udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz3) wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług- jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub części.

A zatem nieodpłatne świadczenie usług mycia samochodów na kartę rabatową podlega opodatkowaniu, ponieważ podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z usługą mycia samochodów.

Należy jednak wskazać, iż organ podatkowy udzielając interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego nie dokonuje analizy zawartych umów cywilnoprawnych, opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego zawartego w złożonym wniosku. Zatem niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania ww. przepisów w zakresie podatku od towarów i usług. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zakres uprawnień lub obowiązków wnioskodawcy.

Urząd Skarbowy w Wyszkowie