Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w złożonym przez Podatnika wniosku, tutejszy organ podatkowy wskazuje, że przepisy przejściowe ustawy z ... - Interpretacja - PP 443/386/105/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.07.2004, sygn. PP 443/386/105/04, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w złożonym przez Podatnika wniosku, tutejszy organ podatkowy wskazuje, że przepisy przejściowe ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), nie regulują kwestii wysokości stawki podatku jaką należy stosować w fakturach korygujących wystawianych na towary uprzednio nabyte z inną stawką VAT. Zasady wystawiania faktur VAT i faktur VAT KOREKTA regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).
W przedstawionym stanie faktycznym, faktura VAT KOREKTA z tytułu reklamacji i zwrotów towarów, odnosi się do zmniejszenia wartości sprzedaży a nie zmiany stawki podatku VAT. Stosownie do regulacji § 19 ust. 2 pkt 2 oraz ust. 3 ww. rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury dokonano zwrotu towarów, podatnik sprzedający towary wystawia fakturę korygującą zawierającą dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca.
W związku z powyższym stawka podatku VAT w wysokości 7 %, wykazana w pierwotnej fakturze, obowiązuje również w wystawianej do niej fakturze korygującej. Za prawidłowe należy więc uznać stanowisko Spółki, że dla faktur korygujących wystawianych po 31.04.2004 r. do faktur dokumentujących zakupy przed tą datą (włącznie), obowiązującą jest stawka z dnia wystawienia faktury.

Dolnośląski Urząd Skarbowy