W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 12.10.2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 21 10.2004 r.) w sprawie usług przetwarzania danych... - Interpretacja - PP-443/380/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.12.2004, sygn. PP-443/380/04, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 12.10.2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 21 10.2004 r.) w sprawie usług przetwarzania danych na rzecz kontrahenta niemieckiego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że:

Zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przypadku świadczenia usług enumeratywnie wymienionych w art. 27 ust. 4, a wśród nich wyszczególnionych w ust. 4 pkt 3 powołanego artykułu - usług przetwarzania danych i dostarczania informacji, w sytuacji gdy są one świadczone na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zatem w opisywanym przypadku miejscem świadczenia usług w zakresie przetwarzania danych i dostarczania informacji są Niemcy. Oznacza to, że usługi te podlegają opodatkowaniu w Niemczech, według prawa tam obowiązującego. Z tytułu wykonania takich usług jest Pan obowiązany do wystawienia faktur, które zamiast danych dotyczących podatku i stawki powinny zawierać adnotację, że podatek rozlicza nabywca - § 12 ust. 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

W myśl art. 97 ust. 1 i 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, do zarejestrowania się dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego zobowiązani są podatnicy, którzy dokonywać będą wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub będą nabywać od podatników z innych państw członkowskich Unii Europejskiej usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.

Z pisma Pana nie wynika, by w działalności gospodarczej wykonywał którąś z wspomnianych czynności, a więc nie miał Pan obowiązku występowania o zarejestrowanie jako podatnik VAT UE. Zgodnie z art. 97 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonej kodem PL obowiązane są podmioty, o których mowa w ust. 1 i 2, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie zgodnie z ust. 9, przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze