Definicja zawarta w art. 2 pkt 6 w/w ustawy, wskazuje, iż przez towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i bud... - Interpretacja - US24/1110/443/397/2004/IW

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.08.2004, sygn. US24/1110/443/397/2004/IW, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika


Definicja zawarta w art. 2 pkt 6 w/w ustawy, wskazuje, iż przez towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towaru rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel.
Na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004r. przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.
W świetle przywołanych przepisów sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z budynkami na tym gruncie postawionymi podlega przepisom w zakresie podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 29 ust. 5 cyt. ustawy w przypadku dostawy budynków i budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Zatem, gdy przedmiotem dostawy jest nieruchomość stanowiąca teren zabudowany, a z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się gruntu, grunt stanowi element podstawy opodatkowania tych nieruchomości według stawki podatku od towarów i usług właściwej dla budynku lub budowli albo części takich budynków lub budowli.
W art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy postanowiono, że zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy ( nie dotyczy to budynków przeznaczonych na inne cele niż mieszkaniowe). W związku z tym, że z podstawy opodatkowania tych budynków nie wyodrębnia się gruntów trwale z nimi związanych, grunt ten będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
W świetle § 8 ust. 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.
Z zacytowanego wyżej przepisu wynika, że przy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z budynkami na tym gruncie postawionymi, będącymi obiektami budownictwa mieszkaniowego zasiedlonymi nie po raz pierwszy ( bez lokali użytkowych) ma zastosowanie zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu