W odpowiedzi na pismo z dnia 03.09.2004 r., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 m... - Interpretacja - OG-005/236/2004/31/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.10.2004, sygn. OG-005/236/2004/31/04, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 03.09.2004 r., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest natomiast kwota należna z tytułu sprzedaży, obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy, pomniejszona o kwotę należnego podatku, a także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W sytuacji, gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu (może to być organ administracji rządowej, samorządowej lub organizacja społeczna) jakiekolwiek dofinansowanie (dotację) stanowiącą dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np: pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Aby jednak tak było takie dofinansowanie musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Z załączonych materiałów wynika, iż otrzymywana przez "Z" dotacja jest przeznaczona na realizację zadania z dziedziny edukacji i stanowi źródło pokrycia kosztów działalności szkolnej.

W związku z powyższym, w świetle przedstawionych przepisów otrzymywana przez "Z" dotacja nie będzie obrotem, gdyż nie jest to dotacja do ceny towaru lub usługi i nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT.

Dokumentem potwierdzającym otrzymanie dotacji jest wpłata gotówkowa lub przelew pieniężny otrzymany od jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku zwrócenia przez Jednostkę kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług należy wystawiać następujące dokumenty: zwykłe rachunki, noty księgowe lub inne dowody księgowe zewnętrzne w rozumieniu ustawy o rachunkowości oraz z uwzględnieniem art. 87 Ordynacji podatkowej.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach