Z przedstawionego przez Parafię stanowiska wynika, iż uważa, że udostępnianie przez nią osobom fizycznym placów w celu pochówku na cmentarzu będącym ... - Interpretacja - US35/PP1/443-422/04/KP

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.12.2004, sygn. US35/PP1/443-422/04/KP, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Parafię stanowiska wynika, iż uważa, że udostępnianie przez nią osobom fizycznym placów w celu pochówku na cmentarzu będącym własnością Parafii, należy zakwalifikować zgodnie z symbolem PKWiU 91.31 jako usługi statutowe świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane i opłaty wnoszone za powyższe usługi zwolnione są od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 zał. Nr 4 poz. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W tym miejscu Urząd zauważa, że nie jest właściwym organem w sprawach klasyfikacji wyrobów i usług. W myśl Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 05.11.2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 12, poz. 87) zasadą jest, że zainteresowany podmiot - sprzedawca, producent bądź świadczący usługę sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. Natomiast w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).

W związku z powyższym, o ile klasyfikacja wskazana przez podatnika jest prawidłowa, to zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. do usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU (91.31) stosuje się zwolnienie od podatku.

Ponadto podmiot zwrócił się do tut. urzędu z pytaniem: "Czy Parafia obowiązana jest do zapłacenia podatku VAT od przychodu uzyskanego na skutek sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działki budowlanej usytuowanej w X, w sytuacji, gdy sprzedaż ta nie może być zakwalifikowana jako działalność gospodarcza, bowiem będzie miała charakter jednorazowy, incydentalny i nie będzie dokonana w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania takich czynności w sposób częstotliwy".

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Obrót gruntami objętymi prawem wieczystego użytkowania stanowi świadczenie usług w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Zbycie prawa użytkowania wieczystego dokonywane przez podmiot będący podatnikiem podatku od towarów i usług jest opodatkowane niezależnie od tego, iż jest to czynność wykonywana jednorazowo.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście