Mając na uwadze art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym pismem z dnia... - Interpretacja - PP/443/95/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.12.2004, sygn. PP/443/95/04, Urząd Skarbowy w Jaśle

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Mając na uwadze art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym pismem z dnia 20.12.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle informuje:

W zapytaniu z dnia 20.12.2004 r. przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia mieszkaniowa w ramach czynności statutowych zakupuje i wytwarza energię cieplną dla potrzeb centralnego ogrzewania oraz dostawy centralnej ciepłej wody. Koszty energii cieplnej pokrywają użytkownicy lokali, do których dostarczana jest centralna ciepła woda oraz centralne ogrzewanie w ramach opłat eksploatacyjnych w ten sposób, że przez 12 miesięcy roku wnoszą w ramach opłat eksploatacyjnych miesięczne zaliczki na pokrycie kosztów energii cieplnej (kosztów dostawy centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody), a po zakończeniu okresu rozliczeniowego (okres półroczny dla ciepłej wody i okres jednego roku dla centralnego ogrzewania) zaliczki te rozliczane są z indywidualnymi użytkownikami lokali do wysokości rzeczywistych kosztów zakupu i wytworzenia energii cieplnej. Spółdzielnia mieszkaniowa zwraca się z wnioskiem o interpretację przepisów w zakresie ustalenia:

  1. jak prawidłowo deklarować obrót w deklaracji podatkowej VAT z tytułu opłat eksploatacyjnych (zwolniony z VAT) na pokrycie kosztów energii cieplnej w poszczególnych miesiącach roku obrotowego,
  2. w którym momencie dokonać korekty tego obrotu w związku z indywidualnym rozliczeniem wniesionych przez użytkowników lokali za roczny okres rozliczeniowy zaliczek na pokrycie kosztów centralnego ogrzewania.

1. Ustawa o podatku od towarów i usług nie precyzuje pojęcia opłat eksploatacyjnych, o których mowa powyżej a problem zaliczenia - dostarczania wody i ciepła pochodzącego z własnej kotłowni spółdzielni - do przedmiotowych opłat pozostaje w kompetencji spółdzielni w oparciu o przepisy dotyczące spółdzielczości mieszkaniowej.

Warunki zwolnienia z podatku od towarów i usług przedmiotowych opłat oraz moment powstania obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania wyczerpująco zostały przedstawione w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie znak: IS.IX./3-0050/360/04 z dnia 1.12.2004 r. skierowanym do spółdzielni. Określony w powyższym piśmie moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin ich rozliczenia. Oznacza to, że opłaty te z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności, należy wpisać jako obrót zwolniony od podatku do deklaracji VAT-7.

2. Podatnik, dokonując końcowego rozliczenia (opłaty eksploatacyjne wnoszone są w formie zaliczek), po zakończeniu okresu rozliczeniowego (okres półroczny dla ciepłej wody i okres roku dla centralnego ogrzewania), winien skorygować za ten miesiąc obrót zwolniony.

Urząd Skarbowy w Jaśle