P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US40/VAT/I/2345/2005/ADB

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.12.2005, sygn. US40/VAT/I/2345/2005/ADB, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst ustawy Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60), art.2 pkt 9, art.17 ust.1 pkt 4, art.27 ust.3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.11.2005r (wpłynęło 21.11.2005) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania nabycia licencji do programu komputerowego od obywatela Republiki Czech za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 21.11.2005r Strona złożyła wniosek z dnia 18.11.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego pisma wynika:
Stan faktyczny
Spółka prowadzi działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach. Na mocy umowy licencyjnej z dnia 16 grudnia 2004r zawartej z obywatelem Republiki Czech, uzyskała prawo do wykorzystania programu komputerowego służącego przede wszystkim do gromadzenia, ewidencji i oceny zakładów bukmacherskich. Licencjodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce, ani podatnikiem podatku od wartości dodanej w Republice Czech. Przeniesiona w drodze umowy licencja ma charakter jednorazowy, została zawarta na okres 99 lat. Licencjodawca nie prowadzi tego rodzaju działalności w sposób ciągły.
Zapytanie
Czy nabycie przez Spółkę licencji do programu komputerowego - od obywatela Republiki Czeskiej - w przedstawionym stanie faktycznym podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem Spółki, wynikającym z pisma - nabycie licencji na podstawie wspomnianej umowy - nie podlega opodatkowaniu VAT, gdyż licencjodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem a wykonana czynność ma charakter jednorazowy.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika - za nieprawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
W art.2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zdefiniowano dla potrzeb tej ustawy pojęcie importu usług, którym jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4.
Ww. przepis art.17 ust.1 pkt 4 stanowi, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
Przepisu tego nie stosuje się jednak w przypadku usług, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę na terytorium kraju, z wyłączeniem przypadków określonych w art.27 ust.3 oraz art.28 ust.3 i 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest ich usługobiorca.
Przez import usług rozumie się zatem usługi spełniające łącznie następujące warunki:
-usługodawcą musi być podatnik mający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polska, niezależnie od tego czy na terenie Wspólnoty czy też poza jej terytorium,
-usługobiorcą jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna mająca siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski,
-usługodawca nie rozliczył w Polsce podatku należnego z tytułu wykonanej usługi na rzecz usługobiorcy, przy czym
-zawsze zobowiązanym do rozliczenia podatku z tytułu usługi ww. usługodawcy jest usługobiorca w przypadkach określonych w art.27 ust.3 ustawy, czyli świadczenia usług niematerialnych wymienionych w art.27 ust.4, na rzecz usługobiorcy - podatnika, o którym mowa w art.15, posiadającego siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski.
Zgodnie z przepisem zawartym w art.27 ust.4 pkt 1 ww. ustawy - przepis ust.3 stosuje się do usług sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw.
Analizując powyższe należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie zostały spełnione wszystkie warunki do uznania, iż Spółka - jako usługobiorca usług świadczonych przez podatnika posiadającego siedzibę (miejsce zamieszkania albo pobytu) poza terytorium kraju - Republika Czech - dokonuje importu usług, na mocy umowy licencyjnej. Import usług zaś podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - jako odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Organ podatkowy nie podziela stanowiska Strony, że czynność ta - jako wykonana w sposób jednorazowy - nie podlega opodatkowaniu.

P O U C Z E N I E

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola