Podatnik w dniu 27.07.2005 r. wystąpił do tut. Urzędu Skarbowego z pismem o interpretację dotyczącą prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podat... - Interpretacja - OOG/136/2005/PP1/443/45/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.11.2005, sygn. OOG/136/2005/PP1/443/45/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik w dniu 27.07.2005 r. wystąpił do tut. Urzędu Skarbowego z pismem o interpretację dotyczącą prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wydatków poniesionych na budowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego, w części którego będzie prowadzona działalność gospodarcza.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku rozpoczął Pan budowę budynku o charakterze mieszkalno usługowym. Część handlowa przeznaczona na sklep zajmie 50,63% powierzchni całkowitej, natomiast część mieszkalna odpowiednio 49,37%. Pana zdaniem podatek naliczony związany z wydatkami inwestycyjnymi dotyczącymi budowy zarówno części handlowej jak i mieszkalnej powinien Pan rozliczyć proporcjonalnie do powierzchni lokalu handlowego. Pana zdaniem kwotę podatku należnego powinien Pan pomniejszyć o kwotę podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz zapytania Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje.

Generalna zasada dotycząca prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług wyrażona została w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), który brzmi: w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art.120 ust.17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego uregulowania wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Czynności te zostały wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy, są to: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; export towarów; import usług; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarem i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Ponadto z zasady tej wynika, iż odliczenie może być częściowe, tj. tylko w tej części, w jakiej dane towary i usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku VAT, w jakiej towary te są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku lub nie podlegających opodatkowaniu.

Jak wynika z informacji zawartych w piśmie z dnia 02.09.2005 r. według projektu powierzchnia całkowita wynosi 168,88 m2 , w tym:

- powierzchnia usługowa - 85,51 m2 , tj. 50,63% powierzchni całego budynku

- powierzchnia mieszkalna - 83,37 m2, tj. 49,37% powierzchni całego budynku.

Ze względu na fakt, iż niemożliwym jest wyodrębnienie przy niektórych wydatkach, związanych wyłącznie z częścią mieszkalną i z częścią przeznaczona na działalność gospodarczą odliczeniu zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego podlegać będzie część podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług obliczona jako procent wydatków przypadających na powierzchnię handlową - w analizowanym przypadku 50,63% podatku naliczonego.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach