P O S T A N O W I E N I E Na podstawie art. 216 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /j.t. Dz. U. z 20... - Interpretacja - PP-443/5/JK/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.03.2005, sygn. PP-443/5/JK/05, Urząd Skarbowy w Oleśnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E Na podstawie art. 216 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie stwierdza, że stanowisko firmy X Spółka z o.o. w Ś. przedstawione we wniosku z dnia 01.02.2005r., który wpłynął w dniu 02.02.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie - czy otrzymane dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług uznaje się za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E W dniu 02.02.2004r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność rolniczą i pozarolniczą. Otrzymała dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych wg art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych /Dz. U. z 2004r. Nr 6, poz. 40/. Według Spółki wymienione we wniosku dopłaty nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od podatku od towarów i usług.Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza, co następuje:W świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm./ opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług /art. 5 pkt 1/. Podstawą opodatkowania w myśl art. 29 ust. 1 w/w ustawy jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.Powyższe oznacza, że nie każda otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, lecz jedynie ta, która jest związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług. Przy czym związek musi być bezpośredni i bezsporny.Dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych /unijne/ nie można zaliczyć do obrotu podlegającego opodatkowaniu, gdyż bezpośredni związek między dofinansowaniem, a konkretną dostawą lub świadczeniem usług w tym stanie faktycznym nie występuje.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia oraz według stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5. Na postanowienie niniejsze stronie przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Oleśnie