Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od t... - Interpretacja - III/443-23/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.03.2005, sygn. III/443-23/05, Urząd Skarbowy w Zgierzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega min. odpłatna dostawa towarów. Stosownie do definicji towaru zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT za towar uznaje się także grunty.

Artykuł 86 ust. 1 ustawy stanowi, iż w zakresie w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów (ust. 2 pkt 1 w/w przepisu).

Artykuł 87 cytowanego aktu prawnego określa szczegółowe warunki, po spełnieniu których podatnik może wystąpić o zwrot podatku. Z przepisu 87 ust. 1 ustawy wynika, iż w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie nie przekraczającej wartości podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż 22%, podlega zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej. Nadwyżka ponad tę kwotę podlega zwrotowi w ciągu 180 dni od złożenia deklaracji (ust. 2 i 3 w/w przepisu). Zgodnie z art. 22c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz 176 ze zm.) ustawodawca postanowił, iż amortyzacji nie podlegają grunty, zwane środkami trwałymi.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i treść cytowanych przepisów, tut. organ podatkowy informuje, iż Podatnikowi przysługuje prawo do zwrotu podatku naliczonego od nabycia przedmiotowego gruntu. Ponieważ grunt, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, nie podlega amortyzacji, podatek naliczony zawarty w cenie gruntu, nie stanowi podstawy do wyliczenia limitu uprawniającego do zwrotu w terminie 60 dni. Powyższe oznacza, iż Podatnik ma prawo do uzyskania zwrotu podatku VAT z tytułu zakupu gruntu, którego dotyczy zapytanie, w terminie 180 dni.

Urząd Skarbowy w Zgierzu