Na podstawie art. 14a, art. 14b § 1 i § 2 ,art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.-Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8, poz 60 z dni... - Interpretacja - US.42.TP/443-590/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.03.2005, sygn. US.42.TP/443-590/05, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a, art. 14b § 1 i § 2 ,art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.-Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8, poz 60 z dnia 4 stycznia 2005 r.)w odpowiedzi na zapytanie z dnia 15.02.2005 r. w zakresie interpretacji przepisów w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT otrzymanej premii pieniężnej w postaci bonu towarowego uprawniającego do dokonywania zakupów w sieci M. , Naczelnik Urzędu Skarbowego


postanawia


uznać stanowisko spółki za nieprawidłowe.


W zapytaniu przedstawiono następujący stan faktyczny :

spółka otrzymuje premię pieniężną w postaci bonu towarowego za zrealizowanie określonej wartości zakupów różnych towarów. Premia ta nie ma wpływu na obniżenie ceny sprzedaży towarów i nie odnosi się do jednej konkretnej transakcji lub towaru, lecz przyznawana jest za osiągnięcie określonego w regulaminie z kontrahentem pułapu obrotów rozliczanych po zakończeniu miesiąca. Stanowi ona nagrodę za efektywność we współpracy handlowej. Zdaniem Spółki otrzymanie premii pieniężnej w postaci bonu towarowego jako nagrody w sprzedaży premiowej nie stanowi świadczenia jakichkolwiek usług ani wydania towaru. W związku z powyższym w/w czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że skutki podatkowe dotyczące wypłacenia premii pienieżnych nabywcom uzależnione są od wielu czynnoków, tj. m.in. od ustalenia za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone , tzn. czy dotyczy konkretnych dostaw , czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie. W przypadku, gdy wypłacana premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą powinna być traktowana jako rabat, o którym mowa w art.29 ust.4 w/w ustawy, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy. W takim przypadku zastosowanie będzie miał przepis § 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), tj.podatnik udzielający rabatu winien wystawić fakturę korygującą .

W praktyce występują również sytuacje, w których podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określonysposób i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą. W takich przypadkach należy uznać, że wypłacana premia pienieżna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 , rozumie się każdeświadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 .

W związku z powyższym , wypłacona Spółce premia piniężna w postaci bonu towarowego powinna być potraktowana jako zapłata za usługę ponieważ premia przyznana przez Stronę umowy stanowi świadczenie pienieżne, w zamian za wykonanie określonego zobowiązania (dokonanie odpowiedniej ilości zakupów rozliczanych po zakończeniu umownego okresu czasu).
Spółka jest podmiotem, który otrzymuje wynagrodzenie w postaci premii pienieżnej za wykonane przez siebie usługi na podstawie zawartej umowy. Podmiotem zobowiązanym do opodatkowania tych czynności jest Społka. Na podstawie art. 41 ust. 1 o podatku VAT takie usługi opodatkowane są stawką 22%.

Wobec powyższego Naczlnik Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentecji.

Urząd Skarbowy w Wołominie