POSTANOWIENIE - Interpretacja - DV/443-74/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.08.2005, sygn. DV/443-74/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.97 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dnia 05.07.2005 roku uzupełnionego pismem z dnia 26.07.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług zrzeczenie się nieodpłatnie gruntów

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka z o .o. w Gdańsku jest deweloperem, które buduje na własnych gruntach hipotecznych domy wielorodzinne wraz ze stanowiskami postojowymi. Zgodnie z planem przestrzennym zabudowy Gdańska Osowej Południe zostały wydzielone przez Urząd Miasta Wydział Geodezji w Gdańsku działki z przeznaczeniem na drogi gminne. Grunty te przez Spółkę zakupione były w roku 1990 i nie podlegały ustawie o podatku VAT.

Zgodnie z art. 179 Kodeksu Cywilnego dnia 23.06.05. aktem notarialnym repertorium Spółka zrzekła się własności nieruchomości na rzecz Gminy Miasta Gdańska działek niezabudowanych wg wypisów z rejestru gruntów wraz z wyrysami mapy ewidencyjnej z dnia 06.06.2005 roku. Koszt własny przekazanych działek wynosi 2.279,11 zł zaś wartość rynkową określono na 57.370 zł (§ 3 aktu notarialnego).

Zdaniem Spółki zrzeczenie się nieodpłatnie gruntów (przeznaczonych na drogi na rzecz gminy) nie rodzi podatku VAT.

W związku z powyższym podatnik zwraca się z pytaniem , czy stanowisko to jest prawidłowe.

Należy stwierdzić:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
  2. wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

  3. - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

    Jak wynika z przytoczonych przepisów przekazania towarów bez wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług jest czynnością zrównaną z odpłatną dostawą i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tej czynności, w całości lub w części.

    Z przedstawionego stanu faktycznego i przywołanych przepisów wynika, że Podatnikowi z tytułu nabycia nieruchomości nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W konsekwencji, przekazanie działek nie podlega opodatkowani podatkiem od towarów i usług.

    Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku