Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radomsku, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 200... - Interpretacja - USIII/443-30/1/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.07.2005, sygn. USIII/443-30/1/05, Urząd Skarbowy w Radomsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radomsku, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko Jednostki przedstawione w piśmie z dnia 01.06.2005 r. (data wpływu do tut. organu 07.06.2005 r.), uzupełnione pismem z dnia 13.06.2005 r. (data wpływu do tut. organu 14.06.2005 r.) w sprawie zwolnienia z podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku VAT, dostawy nieruchomości o powierzchni 6,43 ha, położonej w miejscowości ... .

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Urząd Gminy w ... wynika, że w miesiącu kwietniu br. przeprowadzone zostały postępowania przetargowe na sprzedaż nieruchomości będących własnością Gminy. Jedną z nieruchomości przeznaczoną do sprzedaży jest działka o powierzchni 6,43 ha, położona w miejscowości ..., zabudowana budynkami: cegielni, budynku socjalnego, garaży i infrastruktury medialnej. Wartość tych naniesień według operatu szacunkowego wykonanego przez biegłego rzeczoznawcę stanowi powyżej 75% zużycia technicznego i funkcjonalnego, co pozwoliło na odejście w procedurze wyceny od uwzględnienia ich wartości i założenia wartości zerowej. Wartość samego gruntu uzyskana w przetargu wynosi 42.010,00 zł. W nowo opracowanym planie zagospodarowania przestrzennego działka ta przeznaczona będzie pod bazy, usługi, produkcję i eksploatację surowców oraz godpodarkę rybną. Z uzupełnienia do złożonego wniosku wynika, że powyższa nieruchomość została przekazana Gminie ... na własność przez Wojewodę ... decyzją nr ... z dnia ... . Zarówno grunt jak i zabudowania należały do ... , które w latach 80-tych zostało zlikwidowane. Nie jest dokładnie znana data wybudowania w/w budynków. Dodatkowo Jednostka stwierdza, iż od czasu gdy stała się właścicielem przedmiotowej nieruchomości do chwili obecnej, nie prowadziła modernizacji zabudowań znajdujących się na tej nieruchomości, jak również nie odliczała podatku VAT.
Zgodnie ze stanowiskiem Jednostki dostawa przedmiotowej nieruchomości jest zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku VAT.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.W opisanym stanie faktycznym, przedmiotem dokonanej transakcji sprzedaży będzie działka zabudowana przeznaczona pod zabudowę, stosownie zatem do przedstawionej regulacji prawnej, dostawa ta nie będzie korzystała ze zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług na podstawie przepisu wskazanego przez Jednostkę.
Jednakże zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane - zgodnie z art. 43 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,
  2. pozostałe towary z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
    Powyższego zwolnienia nie stosuje się jednak, zgodnie z art. 43 ust. 6 ustawy o podatku VAT, do dostawy towarów wymienionych w cytowanym powyżej ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
    1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
    2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

    W opisanym stanie faktycznym, przedmiotem dostawy jest nieruchomość o powierzchni 6,43 ha, położona w miejscowości ..., zabudowana budynkami: cegielni, budynku socjalnego, garaży i infrastruktury medialnej, spełniająca zgodnie z informacją Jednostki, definicję towaru używanego wskazaną w art. 43 ust. 2 ustawy o podatku VAT. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Jednostkę wynika, że zużycie techniczne i funkcjonalne przedmiotowych zabudowań wynosi powyżej 75%, co pozwoliło na odejście w procedurze wyceny od uwzględnienia ich wartości i założenia dla nich wartości zerowej. Jednak nie można stwierdzić, że w w/w przypadku przedmiotem przetargu był sam grunt, ponieważ zabudowania, chociaż w znacznym stopniu zniszczone, jednakże nadal istnieją. Ustawa o podatku nie różnicuje obiektów budowlanych ze względu na ich stan techniczny, a przez to nie pozwala przyjąć założenia, iż w przypadku sprzedaży budynków zniszczonych uznaje się, że przedmiotem sprzedaży objęty był sam grunt, na którym położone były przedmiotowe zabudowania.
    Stosownie zatem do przedstawionej regulacji prawnej, dostawa wymienionych wcześniej towarów używanych, w stosunku do których nie przysługiwało dokonującemu dostawy, prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, będzie korzystała ze zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług na mocy zapisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT z zastrzeżeniem wyłączenia, o którym mowa w ust. 6 art. 43, wyżej powołanej ustawy.

    Na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W konsekwencji podstawa opodatkowania sprzedawanego przez Jednostkę budynku obejmuje również wartość gruntu, z którym obiekt ten jest trwale związany.

    Natomiast dostawa terenów budowlanych lub przeznaczonych pod zabudowę nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług i jest opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o podatku VAT.
Urząd Skarbowy w Radomsku