Na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.... - Interpretacja - PP 443-71/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.07.2004, sygn. PP 443-71/04, Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PP3-812-458/2004/AK/1786, interpretacja Ministra Finansów

Na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) w okresie do 31 grudnia 2003 r. opodatkowaniu podatkiem według stawki 7% podlega sprzedaż materiałów budowlanych i usług określonych w załączniku nr 5 do ustawy.
Zgodnie z pozycją 86 załącznika nr 5 do ustawy opodatkowaniu w stawce 7% podlega m. in. budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków o PKOB 1263.
Według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych klasa 1263 - Budynki szkół i instytucji badawczych obejmuje:
- budynki szkolnictwa przedszkolnego, szkolnictwa podstawowego i ponadpodstawowego, budynki szkół zawodowych lub kształcenia specjalistycznego;
- budynki szkół wyższych i placówki badawcze; laboratoria badawcze;
- ośrodki kształcenia ustawicznego;
- stacje meteorologiczne i hydrologiczne, budynki obserwatoriów.
Na gruncie PKOB budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych.
Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów boisko szkolne, chodniki wokół budynków szkolnych jak również ogrodzenie nie mieszczą się w klasyfikacji PKOB 1263 stosowanej przez podatnika. Ponadto ww. obiekty budowlane nie są również sklasyfikowane pod pozostałymi symbolami PKOB wymienionymi w załączniku nr 5 do ustawy.
Wg PKOB boiska sportowe przeznaczone do sportów na świeżym powietrzu obejmuje klasa 2411 - Boiska i budowle sportowe.
Jednakże mając na uwadze pismo Ministerstwa Finansów nr PP3-8217/1038/94/MN z dnia 17.03.1994 r. decydującym kryterium zaliczenia infrastruktury towarzyszącej do inwestycji objętej określoną klasyfikacją KOB (obecnie PKOB) do obniżonej stawki podatku jest projekt organizacyjno - techniczny budowy potwierdzony przez organ administracji państwowej wydający zezwolenie na budowę.
A zatem jeżeli projekt organizacyjno-techniczny budowy zawiera w planie inwestycji pod nazwą np. "Szkoła" również obiekty pomocnicze z nim związane oraz infrastrukturę towarzyszącą niezbędną do właściwego funkcjonowania obiektu, to całe zadanie inwestycyjne objęte tym projektem ma obniżoną stawkę podatku 7%.Reasumując:Podatnik winien samodzielnie poddać analizie projekt organizacyjno - techniczny inwestycji związanej z wykonywanymi robotami budowlano- montażowymi i w zależności od niego określić stawkę podatku VAT na wykonywaną usługę.Ad 2.
Zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 2 lit. d ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obowiązek podatkowy w odniesieniu do usług budowlanych lub budowlano-montażowych powstaje z chwilą otrzymania zapłaty, nie później jednak niż po upływie 30 dni od dnia wykonania usługi. Przy czym przepis ten stosuje się również w odniesieniu do usług wykonanych częściowo, których odbiór dokonywany jest na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych. W świetle powyższego zapisu nie jest istotne kiedy wystawiono fakturę.
Istotna jest data otrzymania całości lub części zapłaty oraz data wykonania usługi - czyli data dokonania odbioru potwierdzona protokołem zdawczo-odbiorczym.
Z wyjaśnień podatnika wynika, że faktura w stawce 7% za wykonane usługi została wystawiona w kwietniu 2004 r. natomiast obowiązek podatkowy powstał w maju 2004 r. z chwilą otrzymania zapłaty.
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów zawartym w piśmie nr MWM-2791/94/KW w takiej sytuacji obowiązek podatkowy nie powstaje w momencie wystawienia faktury, lecz wraz z otrzymaniem zapłaty nie później niż po upływie 30 dni od dnia wykonania usługi.
Oznacza to że sprzedaż tą należy wykazać w deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy, a nie za miesiąc, w którym wystawiona została faktura.
W związku z wejściem w życie od 1 maja 2004 r. przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zmianie uległa wysokość stawek podatku w przypadku wykonywania niektórych czynności m. in. usług budowy, remontów i bieżącej konserwacja budynków o PKOB 1263.Zgodnie z pismem Ministra Finansów nr PP3-812-458/2004/AK/1786 z dnia 24.06.2004 r. wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonywanej czynności.
Zatem w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wykonane zostały przez podatników przed dniem 1 maja 2004 r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po dniu 30 kwietnia 2004 r.- czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania tj. przed dniem 1 maja 2004 r.

Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście