Zgodnie z przepisem zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r nr 54 poz. 535) opodatkowaniu ... - Interpretacja - US40/VAT/I/1721/2004/ADB

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.08.2004, sygn. US40/VAT/I/1721/2004/ADB, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
#61692; odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
#61692; eksport towarów,
#61692; import towarów,
#61692; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
#61692; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do przepisów art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przepis zawarty w art. 30 ust. 1 pkt 1, na który powołuje się Spółka w swoim piśmie stanowi, że podstawę opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami powierniczymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla zleceniodawcy - kwota należna z tytułu dostawy, pomniejszona o kwotę podatku.

Art. 19 ust. 3 ustawy - jeżeli podatnik wydaje towar podmiotowy, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przez podatnika zapłaty za wydany towar, nie później jednak niż w terminie 30 dni, licząc od dnia wykonania usługi przez ten podmiot.
Podmiot, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy to podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, agent, zleceniobiorca lub inna osoba świadcząca usługi o podobnym charakterze.
Art. 19 ust. 4 - jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Mając na uwadze wyżej cytowane przepisy, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że w przedmiotowej sprawie podatnik wydając towar agentowi nie dokonuje dostawy w rozumieniu ww. art. 7 ustawy. Agent sprzedaje bowiem towary w imieniu i na rzecz Spółki, nie posiada uprawnień do rozporządzania towarami jak właściciel, a warunki na jakich dokonuje sprzedaży są ściśle określone w umowie. Nie można zatem przyjąć, że wydanie towaru agentowi stanowi przeniesienie na jego rzecz prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel.
Dostawa będzie miała miejsce dopiero w sytuacji sprzedaży towaru przez agenta osobom trzecim, dokonana przez agenta ale w imieniu i na rzecz Spółki.

"Dostawa" w ww. art. 30 ust. 1 pkt 1 nie stanowi podstawy do stwierdzenia, że przy wydaniu towaru agentowi powstanie obowiązek podatkowy dla zleceniodawcy. Jest on określeniem wysokości podstawy opodatkowania dla zleceniodawcy, w sytuacji gdy nastąpi dostawa towaru określona powyżej (przy sprzedaży towaru osobom trzecim dokonana przez agenta).

Obowiązek podatkowy powstanie, zgodnie z ww. art. 19 ust. 4 ustawy - z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru.
Przepis zawarty w art. 19 ust. 3, powołany przez podatnika w przedmiotowym piśmie nie dotyczy bowiem Spółki ale agenta i określa moment powstania obowiązku podatkowego dla czynności przez niego wykonanych.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w ww. wniosku podatnika.
Jednocześnie informuje się Stronę, że niniejsza informacja zostanie przekazana do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie do wiadomości oraz w celu sprawdzenia jej prawidłowości, zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola