Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w odpowiedzi na zapytanie złożone w piśmie z dnia 03.06.2004 r. z zakresu podatku od towarów i us... - Interpretacja - PP-I/443/20/04/TZ

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.09.2004, sygn. PP-I/443/20/04/TZ, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w odpowiedzi na zapytanie złożone w piśmie z dnia 03.06.2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług kierując się dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:
Przedmiotem zapytania Spółki jest ustalenie, czy podatek VAT z faktury otrzymanej przez Wnioskodawcę i dotyczącej zakupu usług świadczonych przez osobę fizyczną wykonującą samodzielnie działalność gospodarcza, a pozostającą równocześnie w stosunku pracy w naszej spółce, podlega odliczeniu i jest wykazywany w deklaracji VAT - 7 jako podatek naliczonyPodatnik prowadzi działalność informatyczną w zakresie oprogramowania.
W ramach prowadzonej działalności cześć prac zlecana jest osobie prowadzącej indywidualną działalność gospodarczą, która jest podatnikiem VAT, równocześnie osoba ta pozostaje w stosunku pracy (etat). Zakres wykonywanych prac objętych fakturą VAT jest całkowicie inny niż zakres obowiązków określonych umową o prace. W związku z wejściem w życie z dniem 1 maja 2004 r. nowych przepisów dot. rozliczania podatku VAT, w szczególności przepisów art. 15 ust. 1 oraz ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Podatnik powziął wątpliwość, czy ww. dotyczy opisaną wyżej sytuację.

Zdaniem spółki faktura VAT wystawiona przez naszego pracownika, prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą podlega w całości odliczeniu od podatku VAT należnego wykazywanego w deklaracji VAT 7.
Odpowiadając na powyższe zapytanie należy stwierdzić, że w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) określono w sposób odmienny od dotychczasowego podmiot opodatkowania podatkiem VAT. Zgodnie z tym przepisem podatnikami są osoby prawnejednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarcza, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W ust. 2 tego przepisu ustawodawca zdefiniował działalność gospodarczą, jako wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania w sposób częstotliwy.
Z treści art. 86 ust. 1 ustawy o PTU wynika, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, natomiast z treści ust. 2 pkt 1 tego przepisu wynika, że kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika: z tytułu nabycia towarów i usług.

Reasumując tut. Organ stwierdza, że w opisanej w przedmiotowym piśmie sytuacji, Spółka może odliczyć podatek naliczony wynikający z otrzymanej faktury dotyczącej usług świadczonych przez osobę fizyczną wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą, przy zachowaniu uwarunkowań wynikających z cyt. wyżej art. 86 ust. 1 ustawy o PTU.

Małopolski Urząd Skarbowy