Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,... - Interpretacja - PP/1/443/9/2004/SM

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.07.2004, sygn. PP/1/443/9/2004/SM, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 14.06.2004 r. (data wpływu 17.06.2004 r.) w sprawie udzielenia wyjaśnień dotyczących możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup usług stołówkowych i usług vendingowych, informuje:

Spółka dokonuje zakupu posiłków i napojów w stołówce pracowniczej, prowadzonej przez zewnętrzny podmiot gospodarczy, które przekazywane są odpłatnie pracownikom Spółki. Ponadto, Wnioskodawca dokonuje zakupu napojów od kontrahenta, prowadzącego ich sprzedaż za pośrednictwem automatów (usługi vendingowe).
Podatnik wskazał, że według PKWiU, usługi (stołówkowe i vendingowe) świadczone przez Jego kontrahentów stanowią odrębną kategorię w stosunku do usług gastronomicznych. Spółka ma wątpliwość, czy w opisanym przypadku znajduje zastosowanie art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), tj. czy w zakresie ww. zakupów Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Zdaniem Wnioskodawcy, przepis art. 88 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług zakazuje jednoznacznie pomniejszenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dotyczącego zakupu usług hotelarskich i gastronomicznych i nie ma zastosowania w tej sprawie.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli zakup usług został udokumentowany fakturą, to podatek w niej wykazany - co do zasady - stanowi dla podatnika podatek naliczony do odliczenia, o ile nabycie tych usług wykorzystywane jest do wykonywania czynności opodatkowanych.
Wyjątek stanowi m.in. zakup usług gastronomicznych, od których - jak postanowiono w art. 88 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy - podatek naliczony nie podlega odliczeniu.

Zatem, w ocenie tutejszego Urzędu, stanowisko Wnioskodawcy dotyczące możliwości odliczenia podatku naliczonego od nabycia przedmiotowych usług, które nie są klasyfikowane jako usługi gastronomiczne, jest zasadne. Należy przy tym wskazać, że wymienione świadczenia na rzecz pracowników stanowią czynności wymienione w art. 8 ww. ustawy, podlegające opodatkowaniu według właściwych stawek podatku.

Równocześnie tutejszy Urząd Skarbowy informuje, że organem kompetentnym do wydawania opinii klasyfikacyjnych usług jest Urząd Statystyczny - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi, ul. Suwalska 29. Organy podatkowe nie są uprawnione do wydawania jakichkolwiek opinii w tym zakresie.

Małopolski Urząd Skarbowy