Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, ... - Interpretacja - PP/443/249/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.12.2004, sygn. PP/443/249/04, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 8.12.2004 r. (wpływ: 27.12.2004 r.) w sprawie zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dotyczących prawa do odliczenia podatku naliczonego przy wykonywaniu zarówno czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, jak i czynności zwolnionych od tegoż podatku, uprzejmie informuje:

Przedstawiając stan faktyczny Podatnik pisze, że prowadzi skup i sprzedaż samochodów używanych, pośrednicząc jednocześnie w udzielaniu kredytu na zakupione samochody za co otrzymuje określone kwoty prowizji od kredytodawców.
Pytanie Podatnika dotyczy uregulowania zawartego w art. 90 ust. 6 cytowanej powyżej ustawy o podatku od towarów i usług i możliwości zakwalifikowania wykonywanych usług pośrednictwa finansowego do usług świadczonych sporadycznie.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do postanowień art. 90 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
Art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługiwało takie prawo. Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 w poz. 3 (usługi pośrednictwa finansowego), w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie (art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług).

Znaczenie słowa "sporadycznie", "sporadyczny", zawarte w Słowniku Języka Polskiego, Wydawnictwo PWN, Warszawa 1995 r., oznacza: zjawiający się, występujący rzadko, od czasu do czasu, nieregularnie.
Z dokumentów będących w posiadaniu tutejszego organu podatkowego wynika, iż w zakresie wykonywanej przez Panią działalności gospodarczej mieści się m.in. pośrednictwo finansowe i pośrednictwo ubezpieczeniowe ogólne.
Biorąc pod uwagę przytoczone znaczenie słowa "sporadycznie", jak również zakres i charakter wykonywanej przez Panią działalności gospodarczej, wyklucza się możliwość stwierdzenia, iż świadczone przez Panią usługi pośrednictwa finansowego występują sporadycznie.

Wyliczając zatem proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje), nie może Pani stosować wyłączenia zawartego w cytowanym powyżej przepisie art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, i nie wliczać do rocznego obrotu, obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących świadczonych przez Panią usług pośrednictwa finansowego.
Podkreślić należy, iż proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2, stosuje się wyłącznie do tej części podatku naliczonego, która ma związek zarówno z czynnościami opodatkowanymi, jak i zwolnionymi od podatku oraz nie podlegającymi opodatkowaniu (np. ogólne koszty związane z prowadzonym przedsiębiorstwem jak czynsz, dostawa mediów, telefon, materiały biurowe, itp.).

Reasumując:
Wykonując czynności opodatkowane i zwolnione od podatku jest Pani zobowiązana do:
- określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi, od których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całości,
- określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami zwolnionymi od podatku, od których prawo to nie przysługuje,
- zastosowania proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2, do tej części podatku naliczonego, która ma związek zarówno z czynnościami opodatkowanymi, jak i zwolnionymi od podatku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu pragnie nadmienić, iż na podstawie art. 120 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4, tzn. wówczas, gdy podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia pomniejszoną o podatek od towarów i usług.

Odnosząc się do stanu prawnego obowiązującego do dnia 30.04.2004 r. zauważa się, iż zgodnie z brzmieniem przepisu art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. Podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną (ust. 2).
Zgodnie z art. 20 ust. 3 cytowanej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może także zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem. Przy ustalaniu wartości sprzedaży nie uwzględnia się kwot podatku.

Analizując brzmienie cytowanych powyżej przepisów należy stwierdzić, iż zarówno pod rządami ustawy z dnia 11 marca 2004 r., jak i ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. podatnik posiada uprawnienie do zmniejszenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu