POSTANOWIENIE - Interpretacja - TP/443-14/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2005, sygn. TP/443-14/05, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie:

- art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (T. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Jeżyce uznaje za prawidłowestanowisko Podatnika przestawione we wniosku z dnia 14.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 31.01.2005 r.), uzupełnionym pismami z dnia 23.02.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu) i 11.04.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług okularów do korekcji wzroku (pkt 1 wniosku).

UZASADNIENIE

W dniu 31.01.2005 r. Podatnik złożył w tut. Urzędzie wniosek, uzupełniony pismami z dnia 22.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 23.02.2005 r.) i 09.04.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 11.04.2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług okularów do korekcji wzroku .

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem działalności podatnika jest wykonywanie okularów na zlecenie klientów. Podatnik podkreśla, iż wykonanie okularów korygujących wzrok nie odbywa się w sposób typowy dla produkcji fabrycznej, bowiem zawsze uwzględniane są indywidualne cechy klienta. W trakcie procesu wytwórczego obróbce poddawane są poszczególne półprodukty (głównie soczewki) zgodnie z indywidualnym zamówieniem. Powyższe pozwala uznać, że działalność Podatnika polegającą na wytwarzaniu wyrobów na indywidualne zamówienie z materiałów własnych wykonawcy winna być traktowana na równi z działalnością wytwórczą. Efektem finalnym ww. działalności są okulary, które w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, uznawane są za wyroby medyczne.

Z uwagi na opisany stan faktyczny Podatnik stwierdza, iż okulary do korekcji wzroku winny być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 7%, na podstawie przepisu art. 41 ust. 2 ustawy o ptu oraz poz. 106 załącznika nr 3 do ww. ustawy, ponieważ okulary te stanowiąc produkt finalny procesu wytwórczego i są wyrobami medycznymi, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych (Podatnik dla poparcia dokonanej przez siebie kwalifikacji w zakresie wykonywanych czynności nie przedstawił żadnej opinii organu właściwego do rozstrzygania w tym przedmiocie).

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ww. ustawy).

Zasady opodatkowania i stawki podatku VAT określają przepisy ww. ustawy o ptu oraz przepisy wykonawcze do ustawy, tj. m.in. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

W świetle przepisów ustawy o ptu przy ustalaniu stawek podatku przy dostawie towarów w kraju należy brać pod uwagę, co do zasady, klasyfikacje statystyczne PKWiU służące identyfikacji towarów podlegających podatkowi VAT (art. 2 pkt 6 ustawy). Przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06.04.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), opublikowane w Dz. U. z 2004 r. nr 89, poz. 844, nakazują stosowanie do celów podatku od towarów i usług Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r.

I tak okulary, z uwagi na symbol PKWiU, nie zostały wymienione w ustawie z dnia 11.03.2004 r. o ptu, jak również w przepisach wykonawczych do ustawy, wśród towarów opodatkowanych obniżonymi stawkami podatku VAT.

Jednocześnie w poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o ptu wymieniono wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika, bez względu na symbol PKWiU. Dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ww. ustawy stawka podatku VAT, na podstawie art.41 ust.2 ustawy o ptu, wynosi 7%.

W świetle informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, okulary korekcyjne spełniające określone w ustawie o wyrobach medycznych kryteria, zarówno gotowe jak i wykonywane na zamówienie - są wyrobem medycznym.

Przez okulary wykonane na zamówienie, zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia, należy rozumieć te, które są wykonane wg specjalnej pisemnej instrukcji sporządzonej przez lekarza okulistę lub inną uprawnioną osobę.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że dostawa okularów korekcyjnych, uznanych za wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z dnia 20.04.2004 r. o wyrobach medycznych, dopuszczonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o ptu i poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy o ptu. Pozostałe okulary (inne niż korekcyjne) podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy.

Tym samym wykonywane przez Podatnika okulary do korekcji wzroku określone w treści zapytania przez wnioskodawcę jako wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o ptu i poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy o ptu.

Jednocześnie tut. organ podatkowy wyjaśnia, że udzielając interpretacji przepisów podatkowych w przedmiotowej sprawie oparł się tylko na stanie faktycznym wskazanym przez wnioskującego bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Nie dokonał zatem oceny prawidłowości zakwalifikowania przez podatnika wykonywanych przez niego okularów do korekcji wzroku na zlecenie klientów do wyrobów medycznych, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych.

Ocena taka wykraczałaby poza zakres interpretacji przepisów prawa podatkowego do której uprawniony jest organ podatkowy (zgodnie z art. 15 ustawy Ordynacja podatkowa organy podatkowe przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej), gdyż ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, jak i przepisy wykonawcze do ww. ustawy nie określają pojęcia: wyrób medyczny. Taką definicję zawiera ustawa z dnia 20.04.2004 r. o wyrobach medycznych (Dz.U. z 2004 r. Nr 93, poz. 896).

Z uwagi na powyższe podkreślić należy, że co do zasady okulary to towar składający się z soczewek (szkieł) i oprawek, w których są one zamontowane. Jeżeli zatem przedmiotem dostawy są okulary, uznane za wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, to mają do nich zastosowanie ww. przepisy art. 41 ust. 2 i poz. 106 zał. Nr 3 do ww. ustawy. Inna sytuacja wystąpi natomiast, gdy przedmiotem dostawy są odrębnie szkła i oprawki. Wówczas stanowią one odrębne przedmioty dostawy i odrębnie powinny być wykazane na fakturze i opodatkowane stawką właściwą dla poszczególnych towarów, tj. dla soczewek okularowych (PKWiU 33.40.11) stawką 7%, a dla oprawek do okularów stawką 22%.

Oprawki okularowe bowiem (PKWiU 33.40.13), w przypadku gdy stanowią odrębny przedmiot dostawy podlegają opodatkowaniu stawką podstawową podatku od towarów i usług. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy w oprawkach tych zamontowane zostaną później szkła korekcyjne, czy inne. Oprawki okularowe stają się bowiem wyposażeniem wyrobu medycznego dopiero po zamontowaniu w nich szkieł korekcyjnych.

Tym samym aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź (przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika) czy sprzedawane przez wnioskodawcę okulary do korekcji wzroku stanowią wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych (a zatem korzystają z preferencyjnej stawki podatku VAT) należy zwrócić się do właściwego organu o wydanie opinii klasyfikacyjnej.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi) według reguł określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Powyższe dotyczy również wyrobów medycznych.

Zgodnie bowiem z przepisami art. 15 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o wyrobach medycznych klasyfikację i kwalifikację wyrobu medycznego przeprowadza wytwórca.

Jednakże w przypadku trudności w ww. zakresie zainteresowany podmiot może zwrócić się do Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia 14.01.2005 r. (uzupełnionego pismami z dnia 22.01.2005 r. 09.04.2005 r.) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci swą ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce