- Interpretacja - I USB III/436/30/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2005, sygn. I USB III/436/30/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

    W dniu 08.03.2005 r. został złożony wniosek (uzupełniony pismami z dnia: 30.03.2005 r., 16.05.2005 r. oraz 01.06.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

    Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

    Spółka zamierza zająć się obrotem nieruchomościami na rynku wtórnym. Przedmiotem działalności będzie obrót na wolnym rynku lokalami mieszkalnymi (w tym posiadających status lokali spółdzielczych własnościowych) jak również wynajmem nabytych wcześniej lokali na cele mieszkaniowe.

    W szczególności działalność Spółki będzie polegała na:

    • zakupie (bez podatku od towarów i usług) od osoby fizycznej mieszkania spółdzielczego własnościowego, które następnie zostanie sprzedane na cele mieszkaniowe.W niektórych przypadkach przed dokonaniem sprzedaży Spółka przeprowadzi remonty polegające przykładowo na: wymianie okien, instalacji elektrycznej, zabudowie szafy typu "komandor", wykonaniu glazury, gładzi itp.
    • zakupie (bez podatku od towarów i usług) od osoby fizycznej kamienicy. Wyodrębnieniu w tej kamienicy samodzielnych lokali mieszkalnych, przeprowadzeniu remontów i sprzedaży tych lokali na cele mieszkaniowe. Przy czym pod pojęciem kamienicy należy rozumieć zakupiony od osoby fizycznej budynek mieszkalny. Z pisma złożonego w dniu 16.05.2005 r. wynika,że w nabywanych budynkach mieszkalnych mogą znajdować się lokale użytkowe, których przeznaczenia Spółka nie zamierza zmieniać ani przy sprzedaży ani przy wynajmie.
    • prowadzeniu wynajmu w zakupionych wcześniej mieszkaniach spółdzielczych własnościowych jak również, w znajdujących się w kamienicy, lokalach mieszkalnych, na cele mieszkaniowe.

    Ad 1). W przedmiotowym wniosku Spółka przedstawiając swoje stanowisko w sprawie obrotu na wtórnym rynku lokalami mieszkalnymi posiadającymi status spółdzielczych własnościowych stwierdza, że:dostawa tych obiektów będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, ponieważ " kupiony lokal bez VAT będzie też odsprzedany bez VAT".

    Zdaniem Spółki w przypadku gdy zakupiony na tzw. "wtórnym rynku" spółdzielczy własnościowy lokal mieszkalny przeznaczony następnie do dalszej odsprzedaży na cele mieszkaniowe będzie remontowany przez Spółkę jego dostawa podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7% gdy nakłady na remont przekroczą 30% wartości początkowej tego lokalu. Przy czym w ocenie podatnika powyższa zasada opodatkowania dostawy ww lokali nie obowiązuje gdy nakłady na remont nie przekroczą 30% jego wartości początkowej.W tym przypadku sprzedaż lokalu będzie również zwolniona z podatku VAT.

    Stanowisko tut. Organu w zakresie udzielenia odpowiedzi na zapytanie przedstawione przez Stronę w punkcie 1 złożonego wniosku:

    Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza rozpocząć działalność w zakresie dostaw lokali mieszkalnych do użytkowania jako mieszkalne, które posiadają status spółdzielczego własnościowego lokalu dostępnego na tzw. rynku wtórnym, a więc już użytkowanych. Jak wskazano zakup lokali będzie dokonywany od osób fizycznych bez podatku VAT.

    W przedstawionym stanie faktycznym i zgodnie z uregulowaniami prawnymi dotyczącymi stosowania przepisów ustawy o podaku od towarów i usług tut. Organ stwierdza,że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Natomiast zgodnie z uregulowaniami prawnymi dotyczącymi stosowania przepisów ww ustawy VAT wynikającymi z art. 2 pkt 6 tej ustawy pod pojęciem towaru rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

    Stosownie do art. 7 ust. 1 ww ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Zatem w świetle ww art. 7 ust. 1 w związku z art. 2 pkt 6 czynności, które zamierza wykonywać Spółka tj. obrót na wolnym rynku nabytymi uprzednio od osób fizycznych spółdzielczymi własnościowymi lokalami mieszkalnymi - należy uznać za dostawę towarów.

    Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ww ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego: zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze;

    Zgodnie z pkt 10 ust. 1 ww. art. 43 zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części które mają być zasiedlone lub zamieszkałe po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Przy czym zgodnie z art. 2 pkt 14 ww ustawy przez pierwsze zasiedlenie, o którym mowa w ww przepisie rozumie sie wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

    Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego w myśl przepisów ww ustawy rozumie się budynki mieszkalne i rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielorodzinne, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 pkt 12).

    Zatem tut. Organ stwierdza mając na uwadze, przedstawiony przez Stronę stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny, że czynności jakich zamierza dokonywać Spółka w zakresie obrotu na wolnym rynku lokalami mieszkalnymi, posiadającymi status spółdzielczych własnościowych, przeznaczonymi do celów mieszkaniowych, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww ustawy są zwolnione od podatku VAT przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie, tj. lokal taki przed nabyciem przez Spółkę był już zasiedlony w rozumieniu ww art. 2 pkt 14 lub był już użytkowany przez pierwszego nabywcę w celach mieszkaniowych.

    Należy również wskazać, że na podstawie ww obowiązujących przepisów przy dostawie lokali mieszkalnych, posiadających status spółdzielczego własnościowego lokalu, na cele mieszkaniowe uznanych za towar używany nie ma znaczenia okoliczność ponoszenia nakładów na ich remont bądź modernizację.

    Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności Spółki będzie dostawa towarów, a nie świadczenie usług. Spółka będzie dokonywała nabyć lokali mieszkalnych, w niektórych przypadkach poniesie nakłady na ich remont, a następnie dokona dostawy tego samego towaru jedynie o zwiększonej poprzez poniesione nakłady wartości początkowej.

    Wobec powyższego, przedstawione przez Spółkę stanowisko w sprawie zasad opodatkowania stawką VAT 7 % dostawy na cele mieszkaniowe lokali mieszkalnych jako towarów używanych tut. Organ uznał za nieprawidłowe.

    Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty