P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - DVII/443-73-34/05

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.06.2005, sygn. DVII/443-73-34/05, Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie: - art. 14a § 1, § 3 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uznaje stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 21 marca 2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 25 marca 2005r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 kwietnia 2005r. (data wpływu do tut. urzędu 29 kwietnia 2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego

za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 21 marca 2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 25 marzec 2005r.) wystąpił Pan do tut. organu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Przedmiotowy wniosek nie odpowiadał wymogom określonym w art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej i z tego względu tut. organ postanowieniem z dnia 22 kwietnia 2005r. Nr DVII/443-73-34-1/05 wezwał Pana do usunięcia braków w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Na powyższe odpowiedział Pan pismem z dnia 27 kwietnia 2005r. (data wpływu do tut. organu 29 kwietnia 2005r.) uzupełniając stan faktyczny oraz przestawiając własne stanowisko w sprawie .

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż na potrzeby prowadzonej działalności zakupił Pan towary, które są wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych i kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Powyższe zakupy udokumentowane zostały fakturą VAT wystawioną przez podmiot uprawniony do wystawienia faktur (kserokopia Wz - Faktura VAT stanowi załącznik do przedmiotowego wniosku).

Wątpliwości Pana dotyczą prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w ww. fakturze.

Zdaniem Pana przedmiotowa faktura nie uprawnia do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w tej fakturze, gdyż zgodnie z VI Dyrektywą jest wystawiona niepoprawnie bo zaczyna się od dopisku WZ (czyli wydanie towaru).

Ocena prawna Pana stanowiska z przytoczeniem obowiązujących przepisów prawa. Ustawodawca w treści art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm) zapewnił podatnikowi prawo w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7 : suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - stosownie do art. 86 ust. 2 pkt. 1 lit. a ww. ustawy o VAT.

Z treści powołanych wyżej przepisów wynika, że podstawowym dokumentem uprawniającym podatnika do dokonania odliczenia jest faktura.

Regulacje dotyczące wystawiania przez podatników faktur VAT zawarte zostały w art. 106 w/w ustawy oraz przepisach wykonawczych do tej ustawy tj. rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

W myśl art. 106 ust. 1 cytowanej ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 tego artykułu oraz z zastrzeżeniem art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16 tej ustawy.

Natomiast zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 1 - 12 ww. rozporządzenia Ministra Finansów faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać co najmniej: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11; dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym; nazwę towaru lub usługi; jednostkę miary i ilości sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług; cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto); wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto); stawki podatku; sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu; kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu; kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Jednocześnie ustawodawca w treści art. 88 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług wyraźnie określił sytuacje i przypadki, w których nabycie towarów lub usług nie uprawnia podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 88 ust. 3a cyt. ustawy o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:

  1. sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:
    a) wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących,
    b) w których kwota podatku wykazana na oryginale faktury lub faktury korygującej jest różna od kwoty wykazanej na kopii;
  2. transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku - a kwota wykazana w fakturze nie została uregulowana;
  3. wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż,
  4. wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:
    a) stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności,
    b) podają kwoty niezgodne z rzeczywistością,
    c) potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności;
  5. faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;

Mając na uwadze powyższe w ocenie tut. organu, skoro przedmiotowa faktura odpowiada wymogom określonym w powołanych przepisach i nie została wystawiona w przypadku, o którym mowa w treści art. 88 w/w ustawy - to fakt dokonania przez jej wystawcę w treści tej faktury dodatkowej adnotacji ,,WZ nie stanowi podstawy do utraty prawa do dokonania odliczenia podatku naliczonego wykazanego w tej fakturze.

Reasumując, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy nie podzielił Pana stanowiska zawartego w przedmiotowym wniosku, że przedmiotowa faktura nie uprawnia do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w tej fakturze, gdyż zgodnie z VI Dyrektywą jest wystawiona niepoprawnie bo zaczyna się od dopisku WZ (czyli wydanie towaru), bowiem nie znalazło uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa krajowego.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia, jak również zmiany stanu prawnego stanowiącego podstawę jej wydania.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy