Na podstawie art. 14a i 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa/Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60/ stanowisko dotyczące zakresu i sposobu s... - Interpretacja - P-3-443/14/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.04.2005, sygn. P-3-443/14/05, Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a i 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa/Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60/ stanowisko dotyczące zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 03.02.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 28.02.2005 r. uznaję za prawidłowe.

1. Zapytanie dotyczy możliwości ponownego skorzystania przez rolnika rozliczającego się na zasadach ogólnych ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT po upływie 3 lat w przypadku przekroczenia wartości sprzedaży w poprzednim roku podatkowym równowartości 10.000 EURO oraz obowiązku odprowadzenia podatku VAT od wcześniej odliczonego od zakupów towarów i środków trwałych.

Jako istotne dla udzielenia interpretacji strona przedstawiła następujące elementy stanu faktycznego:

- strona będąc rolnikiem ryczałtowym zamierza zrezygnować ze zwolnienia z podatku od towarów i usług,

- spełnia warunki o których mowa w art. 43 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług,

- zajmuje się wyłącznie produkcją roślinną,

- dostawy płodów rolnych nie dokonuje bezpośrednio po zbiorach,

- posiada pomieszczenia umożliwiające przechowywanie płodów rolnych,

- będzie dokonywała zakupu środków trwałych i innych towarów i usług niezbędnych wprowadzeniu gospodarstwa rolnego,

- po trzech latach chce ponownie skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

2. Zdaniem strony, na podstawie art. 43 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz 535 z późn. zm.) będzie mogła ponownie skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT oraz nie będzie musiała sporządzać remanentu ani zwracać odliczonego podatku VAT od zakupu środków trwałych i innych towarów.

3. Zdaniem organu podatkowego przedstawione stanowisko jest w pełni zasadne.

Zgodnie z art. 43 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług rolnik ryczałtowy, który zrezygnował ze zwolnienia od podatku może po upływie 3 lat od daty rezygnacji ze zwolnienia ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ww ustawy. Zwolnienie to obowiązuje pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed poczatkiem miesiąca (kwartału), od którego podatnik ponownie chce skorzystać ze zwolnienia.Zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy nie jest uzależnione od wartości sprzedaży opodatkowanej osiągniętej przez podatnika w poprzednim roku podatkowym, stąd też możliwość ponownego z niego skorzystania po upływie 3 lat od daty rezygnacji z tego zwolnienia również nie jest uwarunkowane wartością sprzedaży opodatkowanej osiągnietej przez podatnika w poprzednim roku podatkowym. Powyższe zwolnienie uwarunkowane jest podmiotowo, to znaczy że korzystać może z niego tylko rolnik ryczałtowy, a więc rolnik dokonujący dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej i nieobowiązany na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Rolnik, który po upływie trzech lat chce ponownie skorzystać ze zwolnienia nie ma obowiązku sporządzania remanentu i zwrotu odliczonego wcześniej podatku od zakupu środków trwałych i innych towarów zakupionych na potrzeby działalności rolniczej, a nie wykorzystanych w okresie trzech lat, ponieważ nie mają w tym przypadku zastosowania przepisy art. 14 ust.1 pkt 2, ust. 3 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług.

Ponadto informuję, że niniejsza interpretacja:

a/ odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonych w treści niniejszego postanowienia kwesti mających zaistnieć w przyszłości oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia,

b/ nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, które wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie,w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia / art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej /.

Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie