P o s t a n o w i e n i e - Interpretacja - PP/443-37/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.12.2005, sygn. PP/443-37/05, Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art.14a §1 i § 4 oraz art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. Z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.), w związku z wnioskiem Spółki z dnia 17 listopada 2005 r. (data złożenia w tut. organie podatkowym 18.11.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie podatnika - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 17 listopada 2005 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny;

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka prowadzi działalność w zakresie usług transportowych.Spółka wykonuje usługę transportu towarów z Węgier do Szwajcarii na zlecenie polskiej firmy transportowej, podającej dla tej czynności świadczącemu usługę czyli Spółce swój numer unijny nadany w Polsce. Pytanie Spółki dotyczy zastosowania stawki podatku od towarów i usług przy świadczeniu usługi na zlecenie polskiej firmy.Według Spółki usługę transportu towarów z Węgier do Szwajcarii na zlecenie polskiego usługodawcy należy opodatkować w kraju stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza co następuje;

Zasady opodatkowania usług transportowych uregulowane zostały w art.27 ust.2, pkt 2 oraz art.28 ust.1, 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.).

Zgodnie z art. 27, ust.2, pkt 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art.28.

Stosownie do przepisów art.28 ust.1 ustawy o VAT w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów" miejscem świadczenia usługi jest miejsce gdzie transport towarów się rozpoczyna z zastrzeżeniem ust.3. W myśl art.28 ust.3 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, o której mowa w ust.1, jest również usługa transportu, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego, jeżeli bezpośrednio jest związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.Zgodnie natomiast z przepisem art.28 ust.3 ustawy o VAT, w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust.1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu usługę transportu towarów numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, to wtedy miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

W świetle przepisów art.83 ust.3 ustawy o VAT, przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust.1 pkt 23 tegoż artykułu, rozumie się:
1. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów;
-z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty;
-z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju;
-z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt);
-z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju;
2. przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:
-z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju;
-z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju;
-z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt);
3. usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2

Uwzględniając zatem w/w regulacje przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, przedstawiona w zapytaniu usług transportowa , którą Pan wykonał na rzecz kontrahenta polskiego, zarejestrowanego jako podatnika VAT-UE w Polsce, na trasie Węgry - Szwajcaria, przy czym transport ten nie przebiega na żadnym odcinku przez terytorium kraju, nie stanowi ani wewnątrzwspólnotowej usługi transportowej - która dotyczy transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, ani też usługi międzynarodowego transportu, który dotyczy wyłącznie przewozu towarów, odbywającego się, choćby częściowo, na terytorium Polski.Jeżeli więc transport towarów odbywa się z Unii, poza nią, wówczas zastosowanie mają ogólne zasady opodatkowania usług transportowych, opisane w art.27 ust.2 , pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tą regulacją odcinek węgierski transportu będzie opodatkowany na Węgrzech w części, w której odbywa się na terytorium tego kraju według zasad obowiązujących w tym państwie. Odcinek wykonany w Szwajcarii nie jest objęty unijnym VAT ( to czy usługa będzie tam opodatkowana, czy nie zależy od miejscowych przepisów). Fakt podania przez kontrahenta polskiego numeru unijnego nadanego w Polsce, nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia dla określenia zasad opodatkowania wykonanej przez Pana usługi.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Pana zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do treści art.14b §1 Ordynacji podatkowej interpretacja o której mowa w art.14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b §2 Ordynacji podatkowej).

Na niniejsze postanowienie w trybie art.14a §4 i art.236 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 §2 pkt.1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu , określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich