P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US40/VAT/I/806/2005/ADB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.04.2005, sygn. US40/VAT/I/806/2005/ADB, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60), art.15 ust. 1 i 2 oraz ust.3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.04.2005r (wpłynęło 15.04.2005) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (dotyczącej podatku od towarów i usług), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania usług pomocy prawnej w ramach umowy zlecenia za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 15.04.2005r Strona złożyła wniosek z dnia 11.04.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego pisma wynika:
Stan faktyczny
Wnioskodawca - radca prawny - jest zatrudniony na pełnym etacie na podstawie umowy o pracę. Dodatkowo jest zatrudniony u innego pracodawcy na podstawie umowy zlecenia. Nie prowadzi działalności gospodarczej.
Zapytanie
Czy usługa pomocy prawnej świadczona na podstawie umowy zlecenia podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem pytającego - czynności wykonywane w ramach ww. umowy zlecenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Na podstawie art.15 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z przepisem zawartym w art.15 ust.2 ww. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie z art.15 ust.3 pkt 3 za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.
W myśl art.13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
Z pisma podatnika wynika, że na podstawie umowy zlecenia, nie prowadząc pozarolniczej działalności gospodarczej, składający zapytanie świadczy usługi pomocy prawnej, a więc uzyskuje przychody, o których mowa w wyżej cytowanym art.13 ust.8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zawarcie umowy zlecenia na wykonanie przedmiotowych usług powoduje powstanie więzów prawnych tworzących stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności. Umowa ta określa zarówno warunki wykonywania usług, wynagrodzenie, jak również i odpowiedzialność zlecającego wobec osób trzecich. Odpowiedzialność zleceniobiorcy jest bowiem określona zgodnie z działem piątym kodeksu pracy, z którego wynika, iż w razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca.
Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że czynności pomocy prawnej - wykonywane przez składającego zapytanie - w ramach zawartej umowy zlecenia (załączonej do zapytania) spełniają warunki wymienione w wyżej cytowanym art.15 ust.3 pkt 3 ww. ustawy, a zatem nie stanowią samodzielnej działalności gospodarczej, o której mowa w art.15 ust.1 ww. ustawy i podlegają wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na mocy ww. ustawy o VAT.

P O U C Z E N I E

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola