POSTANOWIENIE - Interpretacja - 443/1/30-21/PP/5/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.12.2005, sygn. 443/1/30-21/PP/5/05, Urząd Skarbowy w Lwówku Śląskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lwówku Śląskim, stwierdza, że stanowisko Pani... przedstawione we wniosku z dnia 15.09.2005 r., który wpłynął do tut. organu w dniu 16.09.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 25.11.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego zwrotu podatku od towarów i usług dla rolnika ryczałtowego z tytułu dostawy produktów rolnych, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.09.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lwówku Śl. wpłynął wniosek z dnia 15.09.2005 r. Pani.... zam.... o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego zwrotu podatku od towarów i usług dla rolnika ryczałtowego z tytułu dostawy produktów rolnych.
Pismem Nr 443//30,31-21-22/PP/3/05 z dnia 31.10.2005 r. tut. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych wniosku w części dotyczącej doprecyzowania przedmiotu żądania i przedstawienia w sposób wyczerpujący stanu faktycznego sprawy. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione przez Panią... pismem z dnia 25.11.2005 r., złożonym w dniu 30.11.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego przez stronę, we wniosku stanu faktycznego wynika, że:
- Pani... prowadzi produkcję z zakresu działów specjalnych produkcji rolnej- ogrodnictwo,
- jest rolnikiem ryczałtowym i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług,
- prowadzi sprzedaż płodów rolnych w swoim ogrodnictwie również dla obywateli Unii Europejskiej, zamieszkujących poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzących działalność gospodarczą i będących podatnikami podatku od wartości dodanej w swoim kraju,
- sprzedaż i odbiór płodów rolnych dokonywana jest w... w siedzibie Pani....
Zdaniem wnioskodawcy z tego tytułu nie przysługuje jej zwrot podatku od towarów i usług.
Ustosunkowując się do powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lwówku Śl. stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.
Powyższa zasada ma jedynie zastosowanie w przypadku dostawy produktów rolnych na rzecz zarejestrowanych i czynnych podatników podatku od towarów i usług. Nie dotyczy dostawy tych produktów na rzecz nabywców niebędących podatnikami podatku od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdyż tych nabywców nie obowiązuje wyżej cytowany przepis ustawy o podatku od towarów i usług.
Mając zatem na względzie opisany we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lwówku Śl. stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku, że nie należy się Pani zwrot podatku od towarów i usług z tytułu dostawy produktów rolnych dla obywateli Unii Europejskiej, zamieszkujących po za terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tego postanowienia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Lwówku Śląskim