Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1998 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarb... - Interpretacja - USXVUE/I/05/2005/AK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.11.2005, sygn. USXVUE/I/05/2005/AK, Urząd Skarbowy w Pabianicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1998 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach stwierdza, że stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2005 r. (data wpływu do urzędu 5 października 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej miejsca świadczenia w przypadku dostawy towarów, które są instalowane lub montowane jest prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 5 października 2005 r. wynika, iż Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł kontrakt na dostawę towaru z montażem. Nabywcą jest osoba fizyczna zamieszkała na terytorium Niemiec. Tam również nastąpi montaż. Towar przeznaczony będzie na potrzeby prywatne nabywcy. Na tle przedstawionej sytuacji Podatnik formułuje stanowisko, iż opisana wyżej czynność jest dostawą towarów, które są instalowane lub montowane i zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) miejscem świadczenia będzie, w tym przypadku, terytorium Niemiec.

Tutejszy organ dokonuje oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska jak niżej:

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

W opisanym przez Wnioskodawcę przypadku miejscem dostawy towarów (miejscem opodatkowania transakcji) będzie terytorium Niemiec, pod warunkiem, że Podatnik nie wykonuje prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

W przedmiotowej sprawie polski Podatnik nie wykazuje tej sprzedaży w swoich rejestrach w Polsce. Czynność ta będzie bowiem podlegać niemieckim przepisom podatkowym w zakresie udokumentowania, właściwej stawki podatku od wartości dodanej oraz innych obowiązków ewidencyjnych i rozliczeniowych.

Niezależnie od powyższego, Podatnik w myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Prawo do złożenia deklaracji VAT-7 z wnioskiem o zwrot podatku reguluje przepis art. 87 ust. 5 ustawy, zgodnie z którym na umotywowany wniosek podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 w terminie określonym w ust. 4, tj. 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się, jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku przez podatnika. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Pabianicach