Postanowienie - Interpretacja - PP 443/36/05/ZM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.06.2005, sygn. PP 443/36/05/ZM, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U.z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosków z dnia 25 kwietnia 2005 r. ( data wpływu 29.04.2005 r. ) i z dnia 26 kwietnia 2005 r. ( data wpływu 27.04.2005 r. ) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 25.04.2005 r. w Urzędzie Pocztowym złożył Pan wniosek o interpretacje co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Wniosek ten wpłynął do tutejszego organu w dniu 29.04.2005 r. W dniu 27.04.2005 r. w tutejszym organie złożył Pan wniosek z dnia 26.04.2005 r. o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Uwzględniając, że wnioski te dotyczł jednego zdarzenia jak też wzajemnie się uzupełniają, a zakres żądania jest identyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik postanowił połączyć wnioski te w jedną sprawę.

Według stanu faktycznego przedstawionego we wnioskach w dniu 13.01.2005 r. aktem notarialnym w formie darowizny przekazał Pan synowi prowadzony zakład kamieniarski. Darowizna objęła całe przedsiębiorstwo włącznie z aktywami trwałymi i obrotowymi ( w tym materiałami i towarami ). Syn przejął też wszystkie zobowiązania.

Zdaniem Pana dokonana darowizna przedsiębiorstwa nie podlega podatkowi od towarów i usług jak też nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku naliczonego dokonanych w czasie Pańskiej działalności.

Stanowisko Pana przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Zasady opodatkowania, przedmiot opodatkowania i stawki podatku od towarów i usług określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ). Zgodnie natomiast z art. 6 pkt 1 ww. ustawy przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu ( oddziału ) samodzielnie sporządzającego bilans. Jednakże ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług nie określa w treści swych postanowień definicji pojęcia " przedsiębiorstwo ", zatem dla potrzeb podatku od towarów i usług należy posłużyć się definicją tego pojęcia zawartą w art. 55 k.c., zgodnie z którą przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo,
- własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń i materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości i ruchomości,
- prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawo do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych
- wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
- koncesje, licencje i zezwolenia,
- patenty i inne prawa własności przemysłowej,
- majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
- tajemnice przedsiębiorstwa,
- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje również pojęcia " zbycia przedsiębiorstwa ". Zatem pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu " dostawy towarów " w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, bowiem zbycie przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności ( sprzedaż, zamiana, darowizna, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego ), w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż darowizna przedsiębiorstwa Pana, będącego przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55 k.c., odpowiada pojęciu jego zbycia, a zatem prowadzi to do wniosku, że czynność ta nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług na postawie wskazanego art. 6 pkt 1 ustawy.

Jednocześnie tut. organ podatkowy wskazuje, iż zbycie przedsiębiorstwa, o którym mowa wyżej, nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku naliczonego dokonanych przez podatnika - zbywcę, tym samym będąc osobą fizyczną, która darowała swoje przedsiębiorstwo nie ma Pan obowiązku korygowania podatku naliczonego odliczonego w momencie zakupu towarów handlowych i środków trwałych darowanych w ramach tego przedsiębiorstwa. Powyższe twierdzenie oparte jest na zasadzie neutralności podatku od towarów i usług wyrażonej w art. 2 ust. 1 Pierwszej Dyrektywy Rady z dnia 11 kwietnia 1967 roku w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w zakresie podatków obrotowych ( 67/227/EEC ) jak też art. 91 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik