Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług doradztwa dotyczącego bezpieczeństwa i higi... - Interpretacja - PP/443/74a/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.11.2005, sygn. PP/443/74a/05, Urząd Skarbowy w Pile

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług doradztwa dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz prawa pracy. W dniu 12 listopada 2002r. zawarto umowę leasingu na samochód ciężarowy Seat Leon 1.9 TDI. Umowa wraz z kopią świadectwa homologacji została zarejestrowana w tut. Urzędzie w dniu 04 maja 2004r.

Ze stanowiska zawartego we wniosku wynika, że istnieje możliwość odliczania w pełnej wysokości podatku naliczonego od rat (czynszu) leasingowych oraz od wydatków związanych z bieżącą eksploatacją pojazdu.

W art. 7 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004r. z późn.zm.) w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) określone zostały zasady odliczania kwoty podatku z tytułu użytkowania pojazdów samochodowych na podstawie umów najmu, dzierżawy, lub innej umowy o podobnym charakterze.

Zgodnie z tym przepisem w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, stanowi kwota podatku naliczonego jaka wynikałaby z przepisów art.86 ustawy wymienionej w art.1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia ustawy w życie.

Powyższy przepis nie dotyczy umów, które zostały zarejestrowane na podstawie art.154 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z 2004r. ze zm) zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r.

Zgodnie bowiem z art. 154 ust. 1 ustawy o VAT ( w brzmieniu obowiązującym przed zmianą ustawy o podatku VAT z dnia 21.04.2005r.) przepisu art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu ( raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy.
Natomiast na podstawie art. 154 ust.2 ustawy o VAT ( w brzmieniu przed nowelizacją)przepis ust. 1 ma zastosowanie:
1) w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy, oraz
2) pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do 14 maja 2004r.

Mając na uwadze fakt, iż przedmiotowa umowa leasingu została zawarta w dniu 12.11.2002r. tj. przed 20 kwietnia 2004r. (przed wejściem w życie w 2004r. znowelizowanej ustawy o VAT) oraz została zarejestrowana przez podatnika w Urzędzie Skarbowym w dniu 04.05.2004r. tj. do 14 maja 2004r., spełnione zostały warunki określone art. 154 ust.1 i 2 ustawy o VAT (w brzmieniu sprzed nowelizacji ustawy o VAT z dnia 21.04.2005r.).

Reasumując w przypadku samochodów, w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, prawo to zachowuje Pani w odniesieniu do tej umowy do czasu jej zakończenia, pod warunkiem, że nie dokonano w tej umowie zmian po wejściu w życie ustawy.

W kwestii natomiast odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących bieżącej eksploatacji pojazdu (tj. przeglądy okresowe, zakup płynów eksploatacyjnych) przysługiwać będzie podatnikowi prawo odliczenia na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym nie ograniczają prawa do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków związanych samochodem używanym na podstawie umowy leasingu (art.23 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Ponieważ przepisy nie nakładają ograniczeń w zakresie odliczania podatku naliczonego od zakupów związanych z bieżącą eksploatacją pojazdu, należy uznać prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych zakupów na zasadach ogólnych z uwzględnieniem wyżej cytowanego art. 86 ust 1 ustawy o VAT.

Na podstawie powyższych ustaleń potwierdzono stanowisko zawarte we wniosku.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Pile