POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-10/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.03.2005, sygn. PP/443-10/05, Urząd Skarbowy w Wadowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 21 stycznia 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z pisma złożonego dnia 24 stycznia 2005 r. wynika, iż w swojej działalności wykorzystuje Pan samochody ciężarowe marki ŻUK oraz FIAT Ducato, na które nie posiada Pan wyciągu ze świadectwa homologacji. Z przedłożonych dowodów rejestracyjnych wynika, iż samochody te posiadają:
- ŻUK A161H: dopuszczalną ładowność 950 kg oraz liczbę miejsc: 6 oraz
- ŻUK A-07J: dopuszczalną ładowność 890 kg oraz liczbę miejsc: 7 oraz
- FIAT Ducato 14Q 2,5D: dopuszczalną ładowność 1435 kg oraz liczbę miejsc: 3+6.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wynikająca ze wzoru określonego w art. 86 ust. 3 (DŁ = 357 kg + n x 68 kg, gdzie: DŁ oznacza dopuszczalną ładowność, n - oznacza liczbę miejsc-siedzeń w samochodzie łącznie z miejscem dla kierowcy).

W myśl postanowień art. 86 ust. 5 ww. ustawy dopuszczalna ładowność pojazdu oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji, lub odpisie decyzji (o której mowa w zdaniu pierwszym) nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe. Zatem w świetle ww przepisów ustawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu związane jest z rodzajem samochodu.

Zatem w przypadku użytkowania pojazdu, co do którego nie ma wątpliwości, że jest konstrukcyjnie pojazdem przeznaczonym do przewozu towarów, brak jest podstaw do kwestionowania prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do takiego pojazdu. Odliczenie podatku zawartego w cenie nabywanych paliw, następować będzie na zasadach ogólnych.

Należy zatem stwierdzić, iż stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2005 r. jest słuszne pod względem prawnym.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, nie była prowadzona kontrola podatkowa, ani też nie toczyło się postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Wadowicach