POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443/I-123/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.07.2005, sygn. PP/443/I-123/05, Urząd Skarbowy w Cieszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz.U.Nr 8, poz.60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza , że stanowisko Podatnika - przedstawione we wniosku z dnia 20.06.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 21.06.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej terminu powstania obowiązku podatkowego z tytułu przeniesienia prawa własności parceli gruntowej za odszkodowaniem jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.06.2005 r. (pismo z dnia 20.06.2005 r.) do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie wpłynęło uzupełnienie wniosku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług przeniesienia prawa własności parceli gruntowej (drogi gminnej) za odszkodowaniem, w którym Podatnik prosi o określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w powyższym przypadku.

Jak stanowi art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny oraz stanowisko wnioskodawcy w sprawie:

Podatnik planuje przekazać prawo własności - za odszkodowaniem - parceli gruntowej, sklasyfikowanej jako droga gminna.

Przeniesienie własności nastąpi na podstawie decyzji, natomiast wypłata odszkodowania nastąpi po uchwaleniu budżetu gminy t.j. w I kwartale 2006 r.

Zdaniem Podatnika moment powstania obowiązku podatkowego nastąpi z chwilą wpływu środków na rachunek bankowy.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają :

1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, 2.eksport towarów, 3.import towarów, 4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, 5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

    Przez dostawę towarów, o której mowa powyżej, rozumie się m.in. zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o VAT przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

    Z pisma z dnia 25.04.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 28.04.2005 r.) wynika, iż przedmiotem dostawy jest grunt niezabudowany, inny niż teren budowlany i przeznaczony pod zabudowę , a zatem zgodnie z art. 19 ust. 1 cyt.ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.

    Jednakże w przedmiotowym przypadku nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług, gdyż dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę korzysta ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt 9 cyt.ustawy.

    Zgodnie zaś z art. 4 ustawy Ordynacja podatkowa - obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.

    Wobec powyższego należy uznać, iż stanowisko Strony jest nieprawidłowe.

    Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

    Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

    Na mocy art. 143 § 2 ustawy - ordynacja podatkowa niniejsze postanowienie wydano z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie.

    Urząd Skarbowy w Cieszynie