W przypadku przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności na podstawie decyzji administracyjnej, wydanej przez właściwy organ, mamy ... - Interpretacja - USPPIII443-65/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.06.2004, sygn. USPPIII443-65/04, Urząd Skarbowy w Chorzowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przypadku przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności na podstawie decyzji administracyjnej, wydanej przez właściwy organ, mamy do czynienia ze zmianą formy prawnej faktycznego prawa do nieruchomości, gdyż nabycie prawa do nieruchomości następuje już z chwilą zawarcia umowy o ustanowienie prawa wieczystego użytkowania.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dokonywane na podstawie decyzji administracyjnej w oparciu o przepisy ustawy z dnia 4.09.1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz. U. z 2001 r. Nr 120. poz. 1299 ze zm.) nie stanowi nabycia nieruchomości i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ dochodzi do tej czynności obligatoryjnie.

Ponadto zauważa się, że ustawa z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (t.J. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) w art. 2 ust. 1 stanowi, iż gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzilność. Organami gminy są rada gminy oraz wójt (burmistrz, prezydent miasta) - art. 11a ust. 1 pkt 1 i 2 ww. ustawy o samorządzie gminnym. Wójt wykonuje swoje zadania przy pomocy urzędu gminy, natomiast prezydent miasta przy pomocy urzędu miasta. Należy zatem stwierdzić, iż Urząd Miasta nie jest organem władzy publicznej, jak wskazał Naczelnik Urzędu Skarbowego w piśmie z dnia 16 czerwca 2004 r.

Urząd Skarbowy w Chorzowie