W dniu 01czerwca 2004r do tut. Urzędu wpłynęła prośba Podatnika o interpretację przepisów o podatku od towarów i usług. Podatnik w ramach prowadzonej... - Interpretacja - PP-443/27/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.06.2004, sygn. PP-443/27/04, Urząd Skarbowy w Żninie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 01czerwca 2004r do tut. Urzędu wpłynęła prośba Podatnika o interpretację przepisów o podatku od towarów i usług. Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, przekazuje klientom prezenty w postaci długopisów, kalendarzyków, koszulek z nadrukiem firmowym. W świetle obowiązujących przepisów, prezenty o wartości do 50zł na osobę, są zwolnione od podatku, pozostaje jednak kwestia ewidencjonowania kwot przekazywanych prezentów, gdyż przepisy nie przewidują prowadzenia dodatkowych ewidencji.

W odpowiedzi na w/w pismo, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żninie wyjaśnia:

Stosownie do uregulowań art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535) z opodatkowania wyłączone są prezenty o małej wartości i próbki, jeżeli ich przekazanie wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Ponadto z przepisu art. 7 ust. 4 wynika, że przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nie przekraczającej w roku podatkowym 50zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym.

Przepisy nowej ustawy przedstawiają również sposób obliczenia limitu w przypadku, gdy podatnik w poprzednim roku podatkowym wykonywał czynności opodatkowane w okresie krótszym niż 12 miesięcy lub ich nie wykonywał w ogóle.

Obowiązujące przepisy nie określają wprost w jaki sposób ewidencjonować kwoty przekazywanych prezentów, tym niemniej na podatniku spoczywa obowiązek wynikający z art. 109 ust. 3 cyt. ustawy, tj prowadzenia ewidencji zawierającej dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Wobec powyższego Podatnik chcąc skorzystać z prawa przysługującego na mocy cyt. art. 7 ust. 3 tj wyłączyć z opodatkowania kwotę stanowiącą wartość przekazanych prezentów, jest zobowiązany prowadzić ewidencję w sposób umożliwiający wykazanie iż nie został przekroczony limit w wysokości 50zł dla jednej osoby, tj łączna wartość przekazanych przez Podatnika jednej osobie towarów nie przekracza w roku podatkowym 50zł, tym samym jest zwolniona z podatku VAT.

Urząd Skarbowy w Żninie