Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w O... - Interpretacja - PP-I-005/602-1/AS/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.12.2004, sygn. PP-I-005/602-1/AS/04, Izba Skarbowa w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia treść udzielonej przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informacji z dnia 9 lipca 2004r. nr PP/443-90-1/04, z zakresu stosowania prawa podatkowego, udzielonej w odpowiedzi na wniosek Spółki P. w Opolu.

Podatnik zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:
Spółka wykonuje usługi budowlano-montażowe.Na tle w/w usług Spółka ma następujące wątpliwości.
1. Czy na gruncie nowej ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług(Dz. U. Nr 54, poz.535)w przypadku zawarcia umowy na wykonanie usługi budowlano - montażowej wraz z materiałem, dotyczącej budownictwa mieszkaniowego można wystawić fakturę, która w jednej pozycji obejmować będzie usługę jak i zużyte do jej wykonania materiały objęte umową przy zastosowaniu stawki 7%?
2. Czy zgodnie z art.2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług usługi budowlano - montażowe wykonywane w obiektach sklasyfikowanych PKOB jako budynki zbiorowego zamieszkania (ex113) należy opodatkować stawką VAT 7%?
3. Czy ze względu na szczególny moment powstania obowiązku w podatku VAT do wykonanych usług budowlano - montażowych , tj powstającego w dacie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi, wykonanych, lecz nie zapłaconych w kwietniu 2004r. należy stosować stawki podatku VAT wynikające z nowej czy starej ustawy o VAT?

Po przeanalizowaniu przedmiotowej informacji oraz stanu prawnego Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, że przepisy prawa podatkowego zawarte w odpowiedzi Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu na pytanie podatnika nr 1, zostały wyjaśnione w sposób błędny, w związku z powyższym przedmiotowa informacja zostaje zmieniona.

Ad. 1 .


Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z postanowieniami art.5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz.535) podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art.146 ust.1 pkt.2 cytowanej ustawy o VAT w okresie od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do m.in.:
robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:
- sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
- urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne.

W świetle przytoczonych przepisów, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stoi na stanowisku, iż zastosowanie właściwej stawki podatkowej zależy od przedmiotu umowy cywilno - prawnej. Z umowy zawartej ze zleceniodawcą powinno wynikać, czy usługa zostanie wykonana z dostarczonych przez wykonawcę materiałów, czy też z materiałów usługobiorcy. Jeżeli przedmiotem umowy są roboty budowlano-montażowe dotyczące obiektów budownictwa mieszkaniowego, wówczas do pełnej wartości kosztorysu może zastosować jednolitą 7% stawkę podatku VAT. Należy wówczas wystawić fakturę i w jednej pozycji wpisać pełną wartość wynikającą z kosztorysu.Natomiast , gdy umowa ze zleceniodawcą określi odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych usług, należy osobno opodatkować każdą pozycję wymienioną w fakturze, według stawek przewidzianych dla tego rodzaju towarów i usług.

Ad.2.

Zgodnie z art. 2 pkt.12 ustawy o VAT przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Symbol "ex" umieszczony przy oznaczeniu grupy oznacza, że dotyczy tylko i wyłącznie danego wyrobu z danego grupowania. Natomiast przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki m.in. z grupy 113, ale tylko i wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie, oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Natomiast zgodnie z art.146 ust.2 lit a i b w związku z art.146 ust.2 i 3 do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% m.in. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Ad.3.

W przypadku robót budowlano-montażowych podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.), które zostały wykonane przez podatnika przed dniem 1 maja 2004 r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po dniu 30 kwietnia 2004 r. należy stosować stawkę podatku obowiązującą dla tych robót w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004r.

Izba Skarbowa w Opolu