Na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia... - Interpretacja - I-PP/443-46/04/JS

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.12.2004, sygn. I-PP/443-46/04/JS, Urząd Skarbowy w Krośnie Odrzańskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 22.11.2004r., w sprawie udzielenia informacji odnośnie prawa do stosowania 0% stawki VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie Odrzańskim informuje jak niżej:

Z zapytania wynika, że w lipcu 2004r. złożyła Pani druk VAT-R aktualizacyjny wraz z formularzem VAT-R/UE, w którym zadeklarowała, że od sierpnia 2004r. będzie dokonywać nabyć wewnątrzwspólnotowych. Po otrzymaniu potwierdzenia z tut. organu podatkowego dokonała Pani dostaw wewnątrzwspólnotowych, które opodatkowała 0% stawką podatku od towarów i usług.

Art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stanowi, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, który zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97, z zastrzeżeniem ust. 7

Zgodnie z art. 97 ust. 1 powołanej ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnowowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Na podstawie art. 97 ust. 10 ww. ustawy podmioty, o których mowa w ust. 1 i 2, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie zgodnie z ust. 9, przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

Art. 97 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi natomiast, że w przypadku podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT UE, który w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, nie zgłosił, iż zamierza rozpocząć dokonywanie wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, podatnik ten jest zobowiązany do złożenia aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego, przed dniem dokonania takiej pierwszej dostawy.

Ponadto organ podatkowy informuje, iż w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów - na podstawie art. 41 ust. 3 cyt. ustawy - stawka podatku wynosi 0% z zastrzeżeniem art. 42. Jednakże wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, przy spełnieniu pozostałych warunków określonych zarówno w ustawie o podatku od towarów i usług, jak i jej przepisach wykonawczych.

Z powyższego wynika, że nie dokonała Pani zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie dostaw wewnątrzwspólnotowych, co skutkuje tym, że do czasu złożenia prawidłowej aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego, nie nabyła Pani prawa do stosowania preferencyjnej stawki w wysokości 0% podatku VAT. Naruszenie przez podatnika powoływanych przepisów w zakresie rejestracji i dokonanie dostawy dla kontrahenta z kraju Unii Europejskiej powoduje, iż transakcja będzie opodatkowana stawką podatku VAT właściwą dla dostaw krajowych.

Tut. organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę właściwego stanu faktycznego sprawy.

Urząd Skarbowy w Krośnie Odrzańskim