Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapyt... - Interpretacja - P-1-443/175/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.11.2004, sygn. P-1-443/175/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 21.10.2004 r. (data wpływu do Urzędu 22.10.2004 r.; bez znaku) w sprawie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wyjaśniam, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.Z regulacji tej wynika, że w sytuacji gdy podatnik - w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług - otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny - tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usługi. Aby jednak taką dotację objąć opodatkowaniem, tj. przyporządkować jej stawkę podatku VAT, koniecznym jest stwierdzenie, że takie dofinansowanie ma bezpośredni związek z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług (dotacja przedmiotowa). Oznacza to, że otrzymane dotacje, subwencje i dopłaty związane z daną czynnością podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zaś stawka podatku VAT uzależniona jest od tego jaką stawką opodatkowany jest dany towar lub usługa.

Jeżeli jednak taki związek bezpośredni nie występuje, dofinansowanie ogólne na pokrycie niezdefiniowanych wprost kosztów działalności - nie podlega opodatkowaniu.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego, jak również z treści załączonej do zapytania umowy wynika, że Podatnik otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury ze środków dopłat na zorganizowanie konkursu muzycznego, z przeznaczeniem na koszty bezpośrednie (tj. na zakup materiałów i usług obcych, na wynagrodzenia wykonawców, nagrody pieniężne dla laureatów) i koszty pośrednie (na wynagrodzenia osób obsługujących zadanie).Z koncertów Towarzystwo nie uzyskuje żadnych korzyści, są one bezpłatne. Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, iż otrzymane przez Podatnika środki stanowią ogólne dofinansowanie do ponoszonych kosztów związanych z organizacją konkursu. Przyznane dofinansowanie nie zostało uzależnione od ilości oraz wartości świadczonych usług, nie stanowi dopłaty do ceny towaru lub usługi, dlatego też - w ocenie tut. Organu podatkowego - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Wobec powyższego, uznaje się stanowisko Towarzystwa zawarte w przedmiotowym zapytaniu za nieprawidłowe.

Zauważyć przy tym należy, iż w sytuacji, gdy podatnik wykonuje zarówno czynności opodatkowane, jak i nieopodatkowane - dotacje i subwencje inne niż te związane z konkretną dostawą towarów lub konkretnym świadczeniem usług wlicza się do kwoty obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego (art. 90 ust. 7 w/w ustawy). Jednocześnie informuję, iż przy odliczaniu podatku naliczonego należy mieć na uwadze ograniczenia zawarte w art. 88 w/w ustawy o podatku VAT oraz przepisach wykonawczych do tej ustawy powodujące, iż mimo wykorzystywania nabywanych towarów i usług przy czynnościach opodatkowanych lub opodatkowanych i zwolnionych - podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie