POSTANOWIENIE - Interpretacja - POIII-406/7/WO/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.04.2005, sygn. POIII-406/7/WO/05, Urząd Skarbowy w Głubczycach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PP-II-005/189/AF/05, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr. 137, Poz . 926 ze zm.) , w związku z pismem podatnika z dnia 17.01.2005r. (data wpływu 18.01.2005r.) dotyczącym zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie odliczania podatku VAT od zakupionego paliwa silnikowego Naczelnik Urzędu  Skarbowego w Głubczycach informuje, że stanowisko podatnika w w/w sprawie jest  nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 14a § 1. ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja Podatkowa  (Dz.U. Nr. 137, poz. 926 ze zm.) - Stosownie do swojej właściwości  naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pytanie i stanowisko podatnika:
W dniu 15.04.2003r. podatnik nabył za gotówkę samochód ciężarowy marki Seat Ibiza o poj. 1400 ccm, o dopuszczalnej ładowności 501 kg. Podatnik ma wątpliwości czy słusznie odlicza podatek VAT naliczony od zakupu paliwa do swego samochodu. Swoje stanowisko uzasadnia Pan w sposób następujący:  nabywając w dniu 15.04.2003r. samochód ciężarowy z kratką nabył Pan prawo do uzyskania zwrotu podatku Vat od zakupionego pojazdu  a także możliwość  odliczania  podatku  VAT  od nabytego  paliwa  silnikowego. Te zasady gwarantowała  Panu ustawa  wówczas obowiązująca.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach niniejszym udziela pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza co następuje:
Zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr. 54 poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych  pojazdów  samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5

Jak wynika z treści przepisu art. 86 ust. 5 w/w ustawy, w przypadku posiadania samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru zamieszczonego w art. 86 ust. 3:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy 
Samochody te w świetle przepisów w/w ustawy o podatku od towarów i usług są traktowane jako  osobowe.

Zgodnie z zapisem art. 86 ust. 5 w/w ustawy  dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) , o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa  homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3
A więc biorąc pod uwagę treść cytowanego przepisu, nawiązującego do art. 86 ust. 3 i 5ustawy, od 01 maja 2004r. nie można odliczać podatku VAT od zakupu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu:
-         samochodów osobowych
-         innych pojazdów samochodowych, które nie spełniają  przedstawionych  powyżej warunków o dopuszczalnej ładowności, które ustawodawca określił w art. 86 ust 3 i 5.

Tutejszy Organ  podatkowy informuje więc, iż w przypadku gdy dopuszczalna ładowność Pana samochodu określona w świadectwie homologacji jest mniejsza niż wyliczona według wskazanego w art. 86 ust. 3 w/w ustawy wzoru nie przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku lub zwrotu różnicy podatku należnego od nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu przedmiotowego samochodu 

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie na podstawie art. 236 § 1 i §  2 pkt. 1 ustawy Ordynacja Podatkowa, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
Wniesienie zażalenia zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000r. o Opłacie Skarbowej (tekst jednolity Dz. U. Z 2004r. Nr. 253 poz. 2532)  podlega opłacie skarbowej. 

Urząd Skarbowy w Głubczycach