Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535, ze zm.), zwalnia się od podatku czy... - Interpretacja - DP.III.443/43/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.07.2005, sygn. DP.III.443/43/05, Urząd Skarbowy w Kraśniku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535, ze zm.), zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4, 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Stosując wykładnię literalną przytoczonego przepisu, można by uznać, iż zakres zwolnienia jest wyznaczony nie rodzajem lokalu w związku z którym wykonywane są czynności (pobierana jest opłata), lecz rodzajem lokalu, który przysługuje określonej osobie.

Jednak przyjęcie takiej interpretacji powodowałoby nierówność opodatkowania oraz niespójność wewnętrzną ustawy o podatku od towarów i usług.

Stąd zasadnym staje się zastosowanie dodatkowo innych metod wykładni, zwłaszcza celowościowej, (ratio legis zwolnienia - zaspokajanie mieszkaniowych potrzeb ludności), w wyniku której, zakres zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy, jest wyznaczony nie tylko rodzajem lokalu, który przysługuje określonej osobie, ale też w związku z którym wykonywane są czynności (pobierana opłata).

Mając na względzie to, iż prawodawca nie wyjaśnił, w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ani w przepisach wykonawczych do niej pojęcia "lokalu mieszkalnego", należy zwrócić uwagę, iż w prawie polskim obowiązuje sformułowana w art. 2 ust. 2 ustawy z dn. 24 czerwca 1994r. o własności lokali (t.j. D. U. z 2000r. nr 80 poz. 903 ze zm.) normatywna definicja pojęcia samodzielnego lokalu mieszkalnego, którym w rozumieniu tej ustawy: "jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych".

W kontekście rozpoznawanej sprawy na uwagę zasługuje jednak także i to, że obok pojęcia normatywnego "samodzielnego lokalu mieszkalnego", ustawodawca posługuje się także pojęciem normatywnym "pomieszczenia przynależnego do lokalu", art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali stanowi: "do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".

Definiując pojęcie prawne "samodzielnego lokalu mieszkalnego", ustawodawca czyni wyraźne rozróżnienie pomiędzy dwoma pojęciami normatywnymi: po pierwsze - pojęciem "pomieszczenia pomocniczego", czyli takiego pomieszczenia, które wraz z "izbą lub zespołem izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi": "służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych", w danym wypadku chodzi więc wyraźnie o taki funkcjonalny związek tych "pomieszczeń" z "izbą lub zespołem izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi", który polega na wykorzystywaniu całej tej "przestrzeni" bezpośrednio dla zaspokajania mieszkalnych potrzeb ludzi; oraz po drugie - pojęciem "pomieszczenia przynależnego", które w sensie prawnym stanowi wprawdzie część składową lokalu mieszkalnego, jednakże w sensie funkcjonalnym nie jest "przestrzenią" przeznaczoną dla bezpośredniego zaspokajania "mieszkaniowych" potrzeb ludzi, lecz służyć ma zaspokojeniu "innych potrzeb" tych osób, które korzystają z "samodzielnego lokalu mieszkalnego" (tak, wyrok SN z dn. 7 marca 2003r. IIIRN 29/02).

Przedstawiona analiza przepisów prawnych prowadzi do wniosku, że zwolnienie przedmiotowe w podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy może być stosowane w stosunku do czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4, 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych, które związane są wyłącznie z "samodzielnymi lokalami mieszkalnymi" w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali i tym samym sprzyjać ma zaspokajaniu właśnie "mieszkaniowych" potrzeb społeczeństwa. Nie są nim natomiast objęte stanowiące część składową lokalu mieszkalnego (ani tym bardziej nie stanowiące takiej części składowej lokalu mieszkalnego) "garaże", których w świetle prawa polskiego, nie można zaliczyć (obok "izb") do tzw. pomieszczeń pomocniczych lokalu mieszkalnego, lecz zalicza się je do kategorii tzw. pomieszczeń przynależnych do tego lokalu (tak, wyrok SN z dn. 7 marca 2003r. III RN 29/02).

Mając na względzie powyższe, należy uznać, iż czynności wykonywane na rzecz lokatora w części przypadającej na posiadany przez niego lokal mieszkalny, korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z podatku VAT o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535, ze zm.).

Natomiast czynności wykonywane na rzecz lokatora w części przypadającej na posiadany przez niego garaż, opodatkowane są 22% stawką podatku VAT.

Urząd Skarbowy w Kraśniku