Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego podatnik wydzierżawia na czas określony na podstawie umowy dzierżawy nieruchomość gruntową ... - Interpretacja - PP/005-57/05/53/JB/63692

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.08.2005, sygn. PP/005-57/05/53/JB/63692, Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego podatnik wydzierżawia na czas określony na podstawie umowy dzierżawy nieruchomość gruntową na cele rolnicze, w tym stworzenie parku, w którym będą hodowane zwierzęta leśne, fauna rodzima wraz z produkcją. Przewiduje się możliwość prowadzenia w ramach parku działalności turystyczno-poznawczej dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Zdaniem Podatnika dzierżawa tej nieruchomości gruntowej ze względu na rozszerzony cel przedmiotu dzierżawy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach dokonał następującej oceny prawnej przedstawionego przez Jednostkę stanowiska:Zgodnie z art. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowle i chów zwierząt futerkowych i laboraturyjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki lesnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 96, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, a także zbycie prawa użytkowania wieczystego tych gruntów. W sytuacji o której mowa we wniosku, grunty będące przedmiotem dzierżawy zostały przeznaczone również na prowadzenie działalności innej niż działalność rolnicza, o czym świadczy możliwość prowadzenia działalności turystyczno-poznawczej.

W związku z powyższym dzierżawa tej nieruchomości gruntowej nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w cytowanym powyżej przepisie i podlega opodatkowaniu według stawki VAT 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego stwierdzono poprawność przedstawionego w przedmiotowej sprawie stanowiska podatnika.

Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach