W związku ze złożonym w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa zapytaniem z dnia 06.06.05r. dotyczącym informacji o zakresie stosowania prawa pod... - Interpretacja - 1421/AV4412/1952/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.08.2005, sygn. 1421/AV4412/1952/2005, Urząd Skarbowy w Pruszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku ze złożonym w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa zapytaniem z dnia 06.06.05r. dotyczącym informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie informuje, że zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku m. in. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15 w/w ustawy, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6 w/w ustawy, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Przepis ten dotyczy towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - art. 14 ust. 4 ustawy o podatku VAT.

Na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, podatnicy są zobowiązani sporządzić spis z natury towarów (art. 14, ust 5 w/w ustawy). Art. 14 ust. 8 w/w ustawy stanowi, iż podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury ustalona zgodnie z art. 29, ust. 10 co oznacza, że podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

W przepisach dotyczących kas rejestrujących brak jest wprawdzie jednoznacznych regulacji dotyczących postępowania podatnika z posiadanymi kasami w przypadku likwidacji prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie operują pojęciem iż w remanencie likwidacyjnym winny być ujęte wyłącznie te towary, które posiadają jakąkolwiek wartość handlową i podlegają dalszej odsprzedaży. W art. 14 ust. 1 cyt. ustawy jest mowa o towarach własnej produkcji i towarach, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, a zatem w obydwu tych grupach mogą się mieścić zarówno towary stanowiące tzw. środki obrotowe, jak też towary zaliczane przez podatnika do środków trwałych. Obowiązek opodatkowania podatkiem VAT dotyczy tylko tej części posiadanych zapasów towarów, wykazanych w remanencie likwidacyjnym, które po nabyciu nie zostały odsprzedane i w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Biorąc powyższe pod uwagę tutejszy Organ podatkowy uprzejmie wyjaśnia, że związku z wyżej przytoczonymi przepisami należy ująć w spisie z natury sporządzonym na dzień zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych posiadaną kasę rejestrującą w cenie jej nabycia.

Jednocześnie tutejszy Organ podatkowy informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego po dniu 01.05.2004r.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pani i wiąże jedynie tutejszy Organ podatkowy oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Urząd Skarbowy w Pruszkowie