POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV-KN/443-43/O/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.04.2005, sygn. PV-KN/443-43/O/05, Urząd Skarbowy w Malborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 22.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur za usługi telekomunikacyjne

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W złożonym w tutejszym organie podatkowym piśmie z dnia 22.03.2005 r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

Podatnik od 01.01.2005 r. prowadzi z małżonką gospodarstwo rolne na terenie gminy Stare Pole. Lecz na rzecz podatku VAT zarejestrowany jest tylko na własne nazwisko jako osoba fizyczna. Ponadto informuje że jeden numer telefonu tj. Telekomunikacji Polskiej S.A. jest zainstalowany w gospodarstwie rolnym, a drugi w miejscu zamieszkania. Faktury VAT za rozmowy telefoniczne są wystawione na nazwisko wnioskodawcy z wyszczególnionym jego numerem NIP lecz na dwa adresy. Ponadto podatnik wraz małżonką posiada także dwa telefony komórkowe, które są używane wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Również telefony stacjonarne służą do działalności gospodarczej.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem czy podlega odliczeniu podatek VAT od faktur za usługi telefoniczne?

Zdaniem podatnika odliczeniu podlega podatek VAT w całości wynikający z faktur za usługi telefoniczne, wystawione na nazwisko i NIP wnioskodawcy.

Po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :

Zgodnie z art. 86 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm,) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Art. 86 ust 2 pkt 1 lit a ww. ustawy wskazuje, ponadto że kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust 4.

Natomiast w myśl art. 88 ust 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Stosownie do art. 88 ust 4 cyt. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższych przepisów wynika, że uprawnienie odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikom którzy są zarejestrowani na rzecz podatku VAT, a ww. podatek wynika z faktur VAT wystawionych na ich nazwisko i z ich numerem identyfikacji podatkowej. Ponadto faktury muszą dokumentować wydatki związane z wykonaniem czynności opodatkowanych i które stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

W konsekwencji zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2, w związku z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik podatku od towarów i usług, dokonujący sprzedaży wyłącznie opodatkowanej, może dokonać odliczenia podatku naliczonego w takiej części, w jakiej przysługiwało by mu prawo do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Warunkiem odliczenia jest posiadanie faktury VAT wystawionej na podmiot dokonujący odliczenia oraz związek dokonanych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną tego podmiotu.

W przedstawionym stanie faktycznym podatnik wskazuje, iż wszystkie faktury za usługi telefoniczne są wystawione na jego nazwisko i Nr NIP oraz dokumentują wyłącznie wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponadto nie wskazano, iż wykonywane są czynności zwolnione od podatku. Wobec powyższego podatek VAT zawarty na ww. fakturach może podlegać odliczeniu od podatku należnego.

Dodatkowo informuje się, że w przypadku wykorzystywania ww. telefonów do celów prywatnych nie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, odliczenie podatku naliczonego nie przysługuje w tej części, w jakiej telefony służą celom osobistym podatnika.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie i obowiązujący stan prawny.

Urząd Skarbowy w Malborku