- Interpretacja - IIUSppII/443-213/269a/214/05/JR

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.09.2005, sygn. IIUSppII/443-213/269a/214/05/JR, Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jak wynika ze złożonego wniosku prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą jako podatnik VAT. W trakcie tej działalności wybudował Pan na gruncie stanowiącym współwłasność majątkową małżeńską halę produkcyjną korzystając z odliczenia podatku VAT naliczonego w fakturach zakupu materiałów i robocizny. Wskazuje Pan, iż budowa hali nie została dotychczas zakończona i nie została ona wprowadzona do ewidencji środków trwałych Pana firmy. W wyniku orzeczenia separacji Pana małżeństwa zamierza Pan w ramach podziału majątku dorobkowego własność tej hali wraz z gruntem oraz własność kilku środków trwałych, które były wprowadzone do ewidencji środków trwałych Pana firmy i przy ich zakupach skorzystał Pan z prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT, przyznać żonie.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny pyta Pan, czy czynność podziału majątku dorobkowego rodzi po Pana stronie obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT i czy ma Pan obowiązek - niezależnie od sporządzenia umowy podziałowej w formie aktu notarialnego - wystawić żonie fakturę VAT w tej sytuacji, gdy ona też prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT?

Stoi Pan na stanowisku, iż przekazanie hali żonie w wyniku dokonanego podziału majątku wspólnego nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT i nie może być udokumentowane za pomocą faktury VAT. Podział taki nie jest bowiem wykonywany w ramach działalności gospodarczej (jako czynność podmiotu gospodarczego). Wskazuje Pan , iż nie wykonuje żadnego świadczenia na rzecz żony - nie dokonuje Pan dostawy. Podnosi Pan ponadto, iż nie przekazuje żonie prawa do rozporządzania halą jak właściciel, gdyż wcześniej jej ono przysługiwało. Nadmienia Pan, iż w wyniku podziału majątku żona nie nabywa żadnego nowego towaru, ponieważ już w czasie trwania małżeństwa - na równych prawach z Panem - żona mogła dysponować wszystkimi składnikami majątku wspólnego, w tym halą produkcyjną i środkami trwałymi.

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez odpłatną dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu na mocy art. 5 ust. 1 powołanej ustawy, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,2) wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

W świetle cytowanego przepisu przekazanie towarów stanowi dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:1)przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,2)przekazanie miało miejsce na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem,3)podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego towary, które zamierza Pan przekazać żonie w ramach podziału majątku dorobkowego, stanowią majątek związany z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą. W trakcie budowy hali produkcyjnej korzystał Pan z prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu materiałów i robocizny. Przysługiwało Panu również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu środków trwałych, które zostały ujęte w ewidencji środków trwałych Pana firmy.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT przekazanie małżonce w ramach podziału majątku dorobkowego hali produkcyjnej oraz własności przedmiotowych środków trwałych stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, która w myśl art. 106 ust. 7 tej ustawy powinna zostać udokumentowana fakturą wewnętrzną.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia /art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej/.

Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku