Artykuł 42 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) określa warunki jakie należy spełnić aby wewnątrzwspó... - Interpretacja - PP-443/101/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.07.2004, sygn. PP-443/101/2004, Urząd Skarbowy w Świdnicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Artykuł 42 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) określa warunki jakie należy spełnić aby wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlegała opodatkowaniu według stawki podatku 0%.

Ustęp 1 pkt 1 tegoż artykułu określa warunek, iż podatnik musi dokonać dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy (...).

Podatnik za pośrednictwem systemu VIES (VAT Information Exchange System - system informatyczny, który pozwala na wymianę informacji pomiędzy państwami członkowskimi) ma możliwość upewnienia się, czy nabywca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT (dla celów handlu wewnątrzwspólnotowego), a więc ma możliwość zweryfikować status podatkowy kontrahenta.

Potwierdzenie numerów identyfikacyjnych przydzielonych podatnikom VAT oraz adresów i nazw swojego kontrahenta może odbywać się za pośrednictwem jednostek administracyjnych, które to nie udostępniają bezpośrednio nazw i adresów podatników VAT z Unii Europejskiej a jedynie potwierdzają lub nie, dane podane przez polskiego podatnika.

Dodatkowo Podatnik indywidualnie na stronie internetowej Komisji Europejskiej :
http://www. europa. eu.int/comm/taxation customs/vies/en/vieshome. htm
może sprawdzić poprawność i ważność numerów VAT kontrahenta, jak też przekonać się o istnieniu podmiotu o podanym numerze VAT.

Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

W myśl natomiast § 12 ust. 10 ww. rozporządzenia "w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów faktura stwierdzająca tę dostawę powinna zawierać numer podatnika dokonującego dostawy, o którym mowa w art. 97 ust. 10 ustawy oraz właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej".

W cytowanym przepisie nie jest wskazane, jaki adres ma być podany na fakturze.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne oraz fakt, iż w systemie VIES w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą widnieje adres miejsca zamieszkania a nie siedziby, Strona może wpisywać oba ww. adresy w wystawianych fakturach dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę na rzecz tych osób.

Nie będzie też błędem, jeżeli na fakturze zostanie uwidoczniony jedynie adres siedziby podatnika podatku od wartości dodanej, a Strona ma pewność, że numer podatnika z UE jest numerem pod którym kontrahent jest zidentyfikowany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Urząd Skarbowy w Świdnicy