Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz... - Interpretacja - PP/1/443/20/2004/BM

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.09.2004, sygn. PP/1/443/20/2004/BM, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo - zapytanie z dnia 25 maja 2004 r. (złożone w tut. Urzędzie w dniu 14 czerwca 2004 r.) wyjaśnia, co następuje:

Przedmiotem zapytania Podatnika jest rozstrzygniecie kwestii, czy w świetle art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Zarząd Budynków Komunalnych będący jednostką budżetową samorządu terytorialnego jest nadal podatnikiem podatku VAT, i w związku z tym ciąży na nim obowiązek obliczenia i odprowadzenia podatku na rachunek US we własnym imieniu.
Zdaniem Podatnika Zarząd przestał być podatnikiem VAT i wszelkie rozliczenia z tytułu podatku VAT winny być dokonywane przez Gminę Miejską X.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Zarząd Budynków Komunalnych uchwałą Rady Miasta X z dnia 12 marca 2003 r. został przekształcony z zakładu budżetowego w jednostkę budżetową, pod nazwą Zarząd Budynków Komunalnych, który przejął należności i zobowiązania przekształconego zakładu budżetowego.

Tut. Urząd - odmiennie niż Podatnik - ocenia przedmiotowe zagadnienie.
Art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą o PTU, dotyczy oddziałów (zakładów) osoby prawnej, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PTUiPA, i obowiązującą do dnia 30 kwietnia 2004 r., tj. zakładów osoby prawnej samodzielnie sporządzających bilans, wykonujących czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, które za zgodą organu podatkowego zostały zarejestrowane jako podatnicy VAT.

Zgodnie z przepisami ustawy o PTUiPA, jak i obecnie obowiązującej ustawy o PTU, jeżeli czynność jest - w sensie cywilnoprawnym - wykonywana przez jednostkę budżetową, wówczas jednostka ta jest podatnikiem podatku od towarów i usług, co oznacza, że zobowiązana jest posiadać i posługiwać się w tym zakresie własnym numerem identyfikacji podatkowej (na fakturach VAT), a więc na ogólnych zasadach dokonać rejestracji jako podatnika podatku VAT.

W świetle powyższych wyjaśnień, należy wskazać, że jeżeli Podatnik, który pod rządami obowiązującej do 30 kwietnia 2004 r. ustawy o PTUiPA został zarejestrowany jako podatnik VAT, w trybie innym niż podany w art. 5 ust. 2 ustawy o PTUiPA, a dokonane przekształcenie nie spowodowało w tym czasie zmiany jego statusu podatkowego w podatku VAT, to pod rządami obecnie obowiązującej ustawy o PTU nie może być traktowany jak oddział osoby prawnej. Nadal jest podatnikiem podatku VAT, rozliczającym się z niego na dotychczasowych zasadach.

Małopolski Urząd Skarbowy