Działając na podstawie art.216 i art.217 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8 ,poz.... - Interpretacja - PP/443-10/JJ/05

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.04.2005, sygn. PP/443-10/JJ/05, Urząd Skarbowy w Nysie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art.216 i art.217 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8 ,poz.60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 26.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej , a w szczególności w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług niedoboru towaru ,strat spowodowanych ubytkami naturalnymi stwierdzone protokołem likwidacji lub towary niepełnowartościowe ,że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Pismem z dnia 26 stycznia 2005 r. Podatnik zwrócił się do do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym czy w sytuacji stwierdzenia niedoboru towarów w magazynie , towary niepełnowartościowe lub ubytki naturalne towarów stwierdzone podczas inwentaryzacji udokumentowane protokołem likwidacji podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i czy należy skorygować uprzednio odliczony podatek naliczony.

Stan faktyczny w sprawie.
Podatnik prowadzi działalność w zakresie handlu artykułami przemysłowymi w branży chemicznej,malarskiej,opodatkowaną na zasadach ogólnych i w wyniku inwentaryzacji stwierdzono straty w towarach z powodu (przeterminowania,uszkodzenia,stłuczenia,pęknięcia i.t.p.) Na powyższą okoliczność sporządzono protokół likwidacyjny i wartości wyksięgowano ze stanu magazynowego. Występują również niedobory niezawinione powstałe w wyniku (kradzieży,pomyłki przy liczeniu dostaw,wydawaniu towaru towaru . . .)

Stanowisko podatnika
Zdaniem Podatnika tego rodzaju zdarzenia gospodarcze należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ,uzasadniając iż nabyte towary przeznaczone były do dalszej odsprzedaży ,a zdarzenia były niezamierzone.Uprzednio odliczony podatek naliczony od dokonanych zakupów nie podlega zwrotowi. Działając na podstawie wyżej cytowanego art. 14a§1 Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie wyjaśnia co następuje :

Na podstawie art.5 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 ,poz.535 ze zm.)zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług,opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,eksport towarów,import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego,czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa zgodnie z art.5 ust.2 ww ustawy.Przepis art.7 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług określa,iż przez dostawę towarów ,o której mowa w art.5 ust.1 pkt.1,rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel oraz inne czynności wymienione w art.7.

Termin "świadczenie usług,o którym mowa w art.5 ust.1 pkt.1 został określony w art.8 ustawy o podatku od towarów i usług,zgodnie z którym przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej,osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7.

W związku z powyższym ubytki naturalne,jako niestanowiące dostawy towarów,ani świadczenia usług w rozumieniu art.7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług - nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Zatem nie powstaje obowiązek naliczania podatku należnego od wartości stwierdzonych ubytków .

Stosownie do postanowień art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie,w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych,podatnikowi ,o którym mowa w art.15 ,przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ,z zastrzeżeniem art.114,art.119 ust.4,art.120 ust.17 i ust.19 oraz art.124.

Natomiast zgodnie z art.88 ust.1 pkt.2 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług ,jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków,gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W związku z powyższymi uregulowaniami Podatnik nie musi sporządzać korekty podatku naliczonego od zakupionego towaru,który następnie uległ zniszczeniu,w skutek przeterminowania,uszkodzenia,stłuczenia i.t.p ,jeżeli przeznaczony był do wykonania czynności opodatkowanych a wydatek na jego nabycie został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Zatem ,Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela stanowisko podatnika,że jeżeli wartość skradzionych ,uszkodzonych,przeterminowanych i.t.p jest kosztem uzyskania przychodów,podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów na zasadach ogólnych,bez obowiązku korygowania podatku naliczonego w momencie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie informuje się ,że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielana jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz odpowiedzi na zapytanie -jedynie w opisanym przez spółkę stanie faktycznym .

Zgodnie z art.14b§1 i§2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art.14b.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie zgodnie z art.236§ 2 pkt.1 w związku z art 14a§4 Ordynacji podatkowej do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.
W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w znakach skarbowych w kwocie 5 zł na podanie i po 0,50zł od każdego załącznika zgodnie z art.1 ust.1 pkt.1 ustawy z 9 września 2000r o opłacie skarbowej (tekst jednolity z 2004r Dz.U.Nr 253 ,poz.2532)

Urząd Skarbowy w Nysie