POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-17-1/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.04.2005, sygn. PP/443-17-1/05, Urząd Skarbowy w Tczewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 07.03.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania darowizny samochodów na rzecz Komendy Powiatowej Policji

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Organy stanowiące i wykonawcze pięciu Gmin oraz Starostwo Powiatowe zapewniły w swoich budżetach środki na zakup trzech samochodów dla Komendy Powiatowej Policji. W celu dokonania zakupu w/w jednostki zawarły porozumienie i wyznaczyły Podatnika (jedną z Gmin) do przeprowadzenia przetargu. Po przeprowadzeniu przetargu i dokonaniu zakupu samochody zostaną przekazane w formie darowizny Komendzie Powiatowej Policji.

Podatnik zapytuje czy darowizna w/w pojazdów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem do towarów i usług zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku VAT.

Podatnik stoi na stanowisku, iż w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku VAT, gdyż od nabycia w/w pojazdów Gminie nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. Podatnik uważa, iż w opisanym przypadku zastosowanie będzie miała ogólna reguła, zgodnie z którą opodatkowaniu podlegają tylko odpłatne dostawy.

Stosownie do treści art. 888 §1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póź. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. 5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

    Art. 7 ust. 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

    1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
    2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
    • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub. w części.

    W świetle powyższego, zgodnie z ogólną zasadą opodatkowaniu podatkiem do towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów. Natomiast darowizna co do swej istoty jest bezpłatna, więc nie stanowi odpłatnej dostawy.

    Jednak z unormowań zawartych w art.7 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż darowizna jest czynnością zrównaną z odpłatną dostawą i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tej czynności, w całości lub w części.

    Zgodnie z brzmieniem art.. 86 ust 1 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

    W świetle powyższego, z uwagi na fakt, iż celem nabycia samochodów jest dokonanie ich darowizny, czyli czynności co do zasady nie podlegającej opodatkowaniu, Podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia tych pojazdów, a w związku z tym darowizna samochodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

    Urząd Skarbowy w Tczewie