Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, na podstawie przepisów : - Interpretacja - ZP/443-710/04

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.02.2005, sygn. ZP/443-710/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, na podstawie przepisów :

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity w Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ),

- art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt 2 i ust. 9, art. 86 ust. 1 i 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm. ),

po rozpatrzeniu wniosku Spółki dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika wyrażony w złożonym wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik w złożonym wniosku zadaje pytanie, kiedy można odliczyć podatek naliczony w fakturach VAT wystawionych przez polską firmę leasingową na dostawę towaru, jaką są dwie naczepy do samochodów ciężarowych ?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskująca zawarła z polską firmą leasingową umowę leasingu finansowego. Podatnik stwierdza, iż zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, jako leasingobiorca ma prawo do amortyzacji, a na fakturach jest zapis, że po spłacie ostatniej raty leasingowej prawo własności ww. naczep przechodzi na leasingobiorcę. Przedmiotowa umowa została zawarta we wrześniu, dostawa towaru w postaci dwóch naczep nastąpiła natomiast w listopadzie. Faktury wystawione przez firmę leasingową są również z datą listopadową.

Wnioskująca formułuje stanowisko, że podatek VAT wykazany na ww. fakturach powinien być odliczony dopiero po zakończeniu umowy lesingowej, kiedy to leasingobiorca staje się właścicielem i nabywa prawo do rozporządzania towarem.

Powyższe Spółka uzasadnia przepisami art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi, że prawo do odliczenia ww. podatku VAT, z wyłączeniem przepisów art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9 -11, powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem. Ponadto Wnioskująca stwierdza, iż przepisy art. 19 ust.13 pkt 4 ustawy o podatku o podatku od towarów i usług, mówią o wyłączeniu faktur dotyczących usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej.

Zdaniem Podatnika, wyłączenia zawarte w przepisach art. 19 ust. 13 pkt 4 dotyczą leasingu operacyjnego, który w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych ( art. 17 pkt 1 oraz art. 17 b ust. 1 ), określany jest jako usługa najmu, natomiast nie dotyczą leasingu finansowego, który zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług ( art. 7 ust. 9 ), traktowany jest jako dostawa towarów.

Ustosunkowując się do powyżej przedstawionej kwestii, stwierdza się co następuje ;

Zgodnie z przepisami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm. ), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej " podatkiem " podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione ( art. 7 ust. 1 pkt 2 przywoływanej ustawy podatkowej ).

Stosownie zaś do przepisów art. 7 ust. 9 ww. ustawy podatkowej, przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się umowy w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający oraz umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotem są grunty.

Zatem ustawodawca zalicza do dostawy towarów taką umowę leasingu, w której w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych w umowie następuje przeniesienie własności. Skutek w postaci przejścia własności ma być wyrażony bezwarunkowo. Wobec powyższego należy wskazać, iż w przypadku przedmiotowej umowy leasingu ( leasing finansowy ) dwóch naczep do samochodów ciężarowych, o której mowa w zapytaniu Wnioskującej, jeżeli umowa stanowić będzie, iż z chwilą zapłaty ostatniej raty leasingowej zostanie przeniesiona na lesingobiorcę własność tych naczep samochodowych, a jednocześnie będzie spełniony warunek, o którym mowa w art. 7 ust. 9 ( wydanie towaru na podstawie tej umowy stanowić będzie dostawę towaru w rozumieniu przepisów art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług ).

W myśl przepisów art. 86 ust. 1 ww. ustawy podatkowej, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie zaś do przepisów art. 86 ust.12 przywoływanej ustawy podatkowej, w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9 - 11 - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego w przedmiotowych fakturach Wnioskująca nabędzie z chwilą nabycia prawa do rozporządzania przedmiotem leasingu finansowego tj. po zapłacie ostatniej raty leasingowej za dwie naczepy do samochodów ciężarowych.

Reasumując, prawidłowy jest pogląd Podatnika przedstawiony we wniosku, że Wnioskująca będzie miała prawo ( po spłacie ostatniej raty leasingowej ) do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT za dostawę dwóch przyczep do samochodów ciężarowych.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu